İsveç ile Türkiye arasında bir işbirliği ve kültürel alışveriş platformu oluşturmayı hedefleyen, İsveç Kültür Bakanlığı tarafından da desteklenen ve AB Kültürlerarası Diyalog Yılı’na katkı olarak hazırlanan ‘Home not Home’ projesi, Diyarbakır Sanat Merkezi’nin işbirliğiyle düzenlenen bir dizi etkinlikle Diyarbakır’a da uzandı. Proje kapsamında, merkezleri İsveç’te olan ve uluslararası etkinlikler düzenleyen Intercult, Riksutställningar ve Riksteatern kurumlarının işbirliğiyle çocuklara, kadınlara ve gençlere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi. Tiyatro atölyesi, Riksteatern’den yönetmen Dritëro Kasapi yürütücülüğünde gerçekleşti. Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen müzik atölyesini ise, çalışmalarını İsveç’te sürdüren Hakan Vreskala yürüttü. Üçüncü bir etkinlik de video sanatçısı Selda Asal ile müzisyen Serdar Ateşer’in Diyarbakır’da yaşayan ve yaşları 15-20 arasında değişen bir grup gençle yaptığı video çalışmasının ilk gösterimi oldu. Hey Dünya Duy Sesimi adlı çalışma, Selda Asal’ın gençlerle yaptığı on günlük bir müzik atölyesinin ürünüydü. Atölye süresince gençler, yaşanan savaşlara, ölümlere, yoksulluğa dair görüşlerini ve geleceğe dönük hayallerini, yazdıkları şarkı sözleriyle ifade ettiler. Müzisyen Serdar Ateşer’in bu sözlere yaptığı müzik sonucunda oluşturulan müzik videosu 16 Aralık 2008’de ilk defa gösterildi. Ayrıca program kapsamında Selda Asal’ın Umudu Onarmak: Bana Bak! (Restore Hope: See Me!) filmi de gösterildi. İsveç’te yaşayan Ortadoğulu ve İsveçli kadınların maruz kaldığı şiddeti, kadınların gözünden anlatan filmin gösterimi sonrasında ‘Kadına Yönelik Şiddet’ başlıklı bir söyleşi de gerçekleştirildi.
5-15 Kasım 2008
Müzik Videosu Atölyesi
Yürütücü: Selda Asal, Serdar Ateşer
15-16 Aralık 2008
Tiyatro Atölyesi
Yürütücü: Dritero Kasapi, Elmira Arikan, Dennis Önder
16 Aralık 2008
Umudu Onarmak: Bana Bak! (Restore Hope: See Me!)
Yönetmen: Selda Asal
16 Aralık 2008
Kadına Yönelik Şiddet
Konuşmacı: Selda Asal, Vildan Ayçiçek, Meral Danış Beştaş, Sudan Güven, Zehra Bıçak, Özlem Özen
Diyarbakır Sanat Merkezi © 2023 / Tüm hakları saklıdır