Diyarbakır Sanat Merkezi’nin Eylül-Aralık 2012 tarihleri arasında yürüttüğü ’Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema’ projesi, Diyarbakır’da sivil toplum çalışmalarının kültürel boyutuna katkı sağlamayı, sivil toplum ve kültür sanat alanındaki kişi ve kurumları bir araya getirme amacıyla yola çıktı. Diyarbakır’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla gerçekleşen tematik film gösterimleri ve yuvarlak masa tartışmalarından oluşan program, sivil toplum çalışanlarıyla sanatseverler arasında iletişim kurmayı sağlayacak bir süreç olarak planlandı. İki hafta arayla Cuma-Cumartesi günleri yapılan film gösterimleri ve ikinci gösterimin ardından gerçekleşen yuvarlak masa tartışmalarından oluşan etkinliklerin kapsamı, Diyarbakır’da insan hakları alanındaki tartışma gündemlerini dünyanın farklı yerlerindeki benzer tartışmalarla ilişkilendirme önceliğiyle oluşturuldu.
16 Eylül 2012 günü Sülüklü Han’da Direniş Öyküleri belgeselinin gösterimiyle başlayan programda 20-21 Eylül 2012’de ÇAÇA (Çocuklarla Aynı Çatı Altında Derneği) ve Göç Vakfı işbirliğinde Çocuk Hakları; 6-7 Ekim 2012’de Diyarbakır Eğitim-Sen ve YG-21 Kent Konseyi Gençlik Meclisi işbirliğiyle Gençlik ve Eğitim; 12-13 Ekim 2012’de ise Kadın ve LGBT alanları ele alındı. 7-8 Aralık 2012’de, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Sarmaşık Derneği işbirliğinde İnsan Hakları ve Toplumsal Adalet başlığı ile devam eden program, 26 Aralık 2012’de Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm alanına yoğunlaşan kapanış etkinliğiyle sona erdi. ’Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema’ projesi Açık Toplum Vakfı desteğiyle gerçekleşti.
Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema Kitapçık
Açılış Gösteri̇mi̇: Di̇reni̇ş Öyküleri̇
Çocuk Hakları
Gençli̇k Ve Eği̇ti̇m
Kadın ve LGBT
İnsan Hakları ve Toplumsal Adalet
Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm
Diyarbakır Sanat Merkezi © 2023 / Tüm hakları saklıdır