DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Yasak Seranat

28 Mart 2010/Pazar
Müzik Dinletisi: Yasak Seranat
Saat: 14:00
Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

Anadolu Ermeni müziği, kökeni çok eskilere dayanan Aşuğ (Aşık) müziği geleneği ve halk ezgileri ile kilise müziği geleneğine dayanır. Tarih ve coğrafyaları farklı kurgulansa da bu toprakların kültürlerinden olan Ermeniler, yaptıkları müzikleri ile üç bin yıllık tarihi bir mirasa ayna tutuyorlar. Kimi zaman Dudukları ile kimi zaman saz ve Salturları ile bu topraklarda yaşadıkları acıları ve sevinçlerini ezgilerinde, ninnilerinde, hele de kulaklarda tınısı bitmeyen ağıtlarda yansıttılar…

Diyarbakır’da yaşayan ve çalışmalarını sürdüren Mustafa İlhan ve Önder Işık, uzun süredir üzerinde çalıştıkları “Yasak Serenat” başlıklı projeleri ile Anadolu Ermeni Halk Müziği’ne ses vermeye çalışıyorlar. Proje, Anadolu’nun ortak ezgilerinin Ermenice orijinini açığa çıkarma amacıyla oluşturulmuş. Çok eskilere dayanan aşuğ, kusan geleneği, tarlada çalışırken söylenen horoveller, kendi müziğinin ruhunu yansıtan enstrümanlar duduk, ud ve kamança; etnomüzikologlar, bu coğrafyanın kadim kültürlerinin ortak etkileşimleri ve mevcut sanat musikisi repertuarında önemli yere sahip bestekarlar, bu projeye ilhan kaynağı olmuş. Mustafa İlhan, Ermeni müziğini ve sanatkarlarını tanıtan çeşitli videolar oluşturmuş, canlı performans esnasında yardımcı enstrüman görevi görmesi için üçüncü bir enstrüman çalarak videolara dahil etmiş. Videolar, resim ve açıklayıcı bilgi notlarının yanısıra ud ve duduk ile destekleniyor. İlhan, repertuarı seçerken Kafkasya'dan çok Mezopotamya yöresi Ermeni ezgilerine ağırlık vermeye çalışmış. Genç müzisyenler, genelde komalı olan bu ezgilerin dinleyicilere yabancı gelmeyecek tanıdık bir repertuar olmasına da dikkat etmiş.


Önder Işık Kimdir?

1980 Diyarbakır doğumlu. Harran Üniversitesi Müzik Bölümü Mezunu. Müzik Öğretmeni. Ritm, Duduk, Mey, Bağlama ve gitar çalıyor.

Mustafa İlhan Kimdir?

1979 Adıyaman doğumlu. Dicle Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunu. Genelde etnik müzik üzerine çalışmalar yapmanın yanısıra bağlama, gitar, keman, ud, dilli kaval, erbane ve piyano çalarak çeşitli müzik türlerinde sentez çalışmalar yapıyor. Başta Ermeni müziği olmak üzere İran ve İsrail müzikleri ve Anadolu’dan semah, deyiş ve türkülerle deneysel çalışmalar yapıyor. Birçok bestesi bulunan İlhan’ın "Mustigran" adlı bir albüm çalışması bulunmaktadır

|