DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Wek Pirsek Sînemaya Kurd/ Bir Soru Olarak Kürt Sineması

Konferans: Wek Pirsek Sînemaya Kurd/ Bir Soru Olarak Kürt Sineması

 

 

12 Aralık 2009, Cumartesi

Saat: 13:00-17:00
Yer: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu

Aşağıdaki isimlerin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan ilk oturumda öncelikle ülke sinemaları içerisinden koparak çok kültürlülük ve ulusaşırılık üzerinden bir “Kürt Sineması”yaratma çabaları ve ülke sinemalarıyla olan ilişkileri ele alınacaktır. Yönetmenlerin Kürdî duruşları, kendilerini hakim sinema anlayışlarından ayırdıkları kopuş yerleri ve bu kopuşun diğer coğrafyalarda üretilen Kürt filmleriyle temas noktaları…Bütün bu sinemasal süreç ve özelliklerin çok kültürlülük üzerinden beslenen bir Kürt sinema diline olanak verip vermediği tartışılacaktır. Ayrıca Kürt sineması ve sorunları sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel boyutlarıyla ve sinema ekseninde ele alınıp değerlendirilecek, sorunların çözüm yollarına ilişkin bir tartışma platformu oluşturulacaktır.

Katılımcılar
Hîner Saleem, Kürt yönetmen, yazar, Fransa’da üretimlerini gerçekleştirmektedir.
Hîşam Zaman, Kürt yönetmen, Norveç.
Miraz Bêzar, Kürt yönetmen, Almanya.
Hisên Hesen Elî, Kürt yönetmen, Irak Kürdistan’ı.
Mustafa Gündoğdu, Londra Kürt Film Festivali Koordinatörü (Moderatör)

 

|