DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Weje u Rexne'nin Üçüncü Sayısı Çıktı!

Weje u Rexne'nin Üçüncü Sayısı Çıktı!

Kürtçe araştırma, eleştiri ve edebiyat teorisi dergisi Wêje û Rexne’nin üçüncü sayısı, “Edebiyat ve Sınır” teması ile edebiyatseverlerin karşısına çıktı.

Kürtçe edebiyat eleştirisine önemli katkılar sunan derginin üçüncü sayısında, değerli akademisyen ve eleştirmenlerden farklı konular üzerine yazılar bulunuyor. Ünlü eleştirmen ve akademisyenler Haşim Ahmedzade'nin Nasname û Ziman (Kimlik ve Dil), İbrahim Seydo Aydogan'ın Romana Kurdî û Rexne û Ziman (Kürt Romanı, Eleştiri ve Dil), A.Rahman Adak'ın Leyla ile Mecnun üzerine derinlemesine analizinin yanında, Roland Barthes ve Halil Cibran'ın çeviri makaleleri de yer alıyor. Ayrıca roman yazarı ve çevirmen Ciwanmerd Kulek'in Sovyet Kürt romanı üzerine değerli bir çalışması ve Şiko Ömer Kakereş'in psikanalitik roman analizi diğer önemli çalışmalar arasında.  

Günümüzde politik ve sosyal alanda en çok tartışılan konularından olan sınır imgesine edebi bir yaklaşımla derinlemesine bakan metinlerin bulunduğu dosya, sınır çalışmalarına çok değerli bir katkı sunuyor. Akademisyen ve eleştirmen Remezan Alan’la yapılan kapsamlı röportaj, Kürt Edebiyatında Sınır imgesi üzerine ufuk açıcı düşünceler içeriyor. Ayrıca Kürt roman yazarı ve eleştirmen Dilawer Zeraq, akademisyen, doktora ve yüksek lisans öğrencileri ve eleştirmenlerden oluşan Wendelmoet Hamelink ve Hanifi Barış, Sedîq Seîd Rewandizî, Îlyas Suvagcî, Özlem Belçim Galip, Dawid Yeşîlmen, Mesûd Serfiraz, Fuadê Bacinî, Mehmet Çetin, Zîndan Fîdancı ve Hamit Bozarslan da edebiyat ve sınır üzerine çok farklı ve değerli çalışmalarıyla bu sayıya katkıda bulunuyor.

Yılda üç kez tamamen Kürtçe (Kurmancî, Zazakî, Soranî) yayınlanan dergi, Kürt edebiyatını geliştirme ve önemli eserleri okuyucu ile buluşturma konusunda katkı sağlamaya devam ediyor. Eleştirel bir perspektifle sunulan çeşitli metin ve konular üzerine yazılan, Abdullah Çelik, Esat Şanlı, Gulbahar Koker, Musa Ekici, Sara Anter, Fadime Ekici, Hêlêne Celissier, Murad Aygûn, Rohelat Aktulum gibi genç kuşak eleştirmenlerin kaleme aldığı yazılar bu sayının içeriğinde önemli bir yere sahip.

Wêje û Rexne her sayısında bir onursal bir yazar seçiyor ve ona özel bir yer ayırıyor. Bu sayının onur konuğu Kürt yazar, öykücü, şair, Kürt edebiyatı aktivistî Xelîl Duhokî'dir. Duhokî’ye ayrılan özel bölümde, Xelîl Duhokî’nin kısa biyografisi, onunla gerçekleştirilen özel bir röportaj ve Yaqub Tilermenî ve Ebdela Şêxo’nun yazarlığı ile ilgili kaleme aldığı yazı yer alıyor.

Bu sayı, aynı zamanda iki önemli konuya yer verişiyle de öne çıkıyor. Zazaca eleştirel metinler ve Zazaca çevirilerin yanı sıra, Zazaca lehçesi üzerine Diyarbakır Kurdî-Der başkanı Sabahattin Gultekin'le yapılan geniş kapsamlı röportajda edebiyat, dil ve eğitim alanındaki pek çok konuya değiniliyor. Kürt edebiyatının bugünü üzerine okurlarla yapılan anket çalışması ve sonuçları ise Kürt edebiyatına okurların yaklaşımını paylaşmak açısından büyük önem taşıyor.

Dört ayda bir yayınlanan derginin gelecek sayı dosya konusu "Edebiyat ve Travma" olacak. Son yazı gönderim tarihi ise 10 Kasım 2014. Dergiye yazı göndermek isteyenler yazı ve soruları için wejeurexne@gmail.com adresine başvurabilecekler.

|