DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Wêje û Rexne (Edebiyat ve Eleştiri) Dergisi'nin ilk sayısı çıktı

Wêje û Rexne (Edebiyat ve Eleştiri) Dergisi'nin ilk sayısı çıktı

Dört aylık Kürtçe edebiyat ve eleştiri dergisi Wêje û Rexne, Diyarbakır’da bir grup Kürt edebiyatı okurunun emekleriyle yayın hayatına başladı. Dergi 2014'ün ilk sayısı ile kitapçılardaki yerini aldı ve okurlarını bekliyor. 

Her geçen gün hem nicelik, hem nitelik olarak büyük gelişmeler gösteren Kürt Edebiyatı, üzerinde bilimsel analiz ve araştırmaların yapıldığı bir laboratuar görünümündedir. Şimdiye kadar Kürt Edebiyatı’na dair çok önemli çalışmalar da yapıldı ve bu çalışmalar artarak devam ediyor. Bu durum, Kürt yayınevlerinin ve basılan Kürtçe kitapların sayısında, süreli yayınların renkliliğinde kendini açıkça göstermektedir. Bu niceliksel ve niteliksel artışın sonucu olarak da hem Kürt Edebiyatı’nın seviyesi, hem de okurlarının ‘iyi’ edebiyat beklentisi artmıştır. Bu sebeple eleştirel ve bilimsel araştırma ve analizlere gereksinim de artmaktadır. Bu ihtiyaçtan yola çıkan ve iki yıldan daha uzun süredir Kürt Edebiyatı üzerine okuma ve değerlendirme çalışmalarını yürüten okuma grupları bir araya gelerek, sadece edebî eleştiri, bilimsel araştırma ve analizleri içeren bu dergiyi yayınladılar.

Diyarbakır Okuma Kulübü (Kulûba Xwendinê Ya Diyarbekirê) ile Kızıltepe Okuma Grubu (Koma Xwendinê a Qoserê), işbirliği ile ortaya çıkarttıkları bu dergiyi Kürt okurlarına armağan ediyorlar. Bu uzun soluklu çalışmanın ilk sayısında, farklı konular hakkında birçok yazı bulacaksınız. Eleştirmen Haşim Ahmedzade ile yapılan uzun ve detaylı röportaj şüphesiz iyi analizler içeriyor. Özellikle toplum, edebiyat ve Kürt romanı üzerine doyurucu bir röportaj okurlarını bekliyor.

Röportajlarla birlikte, derginin bu sayısının dosya konusu “Edebiyatta Yersiz Yurtsuzluk” bir çok özgün ve çeviri makale ile derinlemesine analiz edilip, çeşitli bakışlarla edebiyatın yaratıldığı mekân üzerinde duruluyor. Toplam dokuz makaleden oluşan dosyada, okuyucu hem dünya edebiyatı üzerine birkaç analiz yazısı, hem de Kürt Edebiyatı’nda mekânın yaratımına dair çok değerli çalışmalar bulacaktır.

Dosya konusu dışında, klasik ve modern Kürt edebiyatı üzerine de değerli yazılar dergide yer almıştır. Gerek ilk modern metinlerin analizlerine gerekse de günümüz Kürt Edebiyatı ile ilgili derinlemesine çalışmalara yer verildi. Bu makalelerin değerli ve yaratıcı tartışmalara da öncülük edeceğini umuyoruz.

Derginin Kürt edebiyatına hediye ettiği bir başka yenilik de, çeviri makalelerin çokluğudur. İngilizce, Fransızca ve Türkçe’den toplamda yedi çeviri makale bu sayıda yer bulmuş. Bu çeviri makalelerinin dergide yer almasının amacı, Kürt Edebiyatı’nda bir eleştiri geleneğinin oluşturulmasına yardımcı olmaktır. Derginin son bölümünde, yine edebî eleştiri geleneğinin oluşturulmasına hizmet etmek için Kürt ve Dünya edebiyatının edebî eleştiri klasiklerine yer verilmiştir. Bunun da yine önemli bir boşluğu doldurmasını umuyoruz.

Kürt Edebiyatı’nda yeni bir kapı açacak gibi görünen derginin ikinci sayısının dosya konusu “Di Wêjeyê de Avakirina Qerekter û Tîpan (Edebiyatta Karakter ve Tiplerin Yaratımı) olarak belirlenmiştir. Dergi, ikinci ve daha sonraki sayıları için Kürt ve Dünya edebiyatı üzerine her türlü edebî eleştiri, analiz ve araştırma yazılarını beklemektedir. Wêje û Rexne dergisinin sayfaları Kürtçe’nin bütün lehçelerine açıktır. Fakat alfabe olarak sadece Latin alfabesi kullanılacaktır.

İkinci sayı için son yazı gönderme tarihi 10 Mart 2014. Derginin yayın tarihi ise 1 Mayıs 2014.

www.wejeurexne.com  wejeurexne@gmail.com

Diyarbakır Okuma Kulübü

Kızlıtepe Okuma Grubu

|