DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Très Americas

11 Ekim - 2 Kasım 2008

 Yer: DSM Galerisi

Üç farklı Amerika tek sergide!

 

Amerika kıtasının üç büyük kenti, Ali Arif Ersen'in objektifinden yansıyan görüntülerle Diyarbakır Sanat Merkezi’nde...

 

Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), Ekim ayında ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen’in Très Americas fotoğraf sergisini ağırlıyor. Uzunca bir süre resim yaptıktan sonra ilgi alanına fotoğrafı da katan Ali Arif Ersen, aynı kıtadan üç farklı Amerika'yı Très Americas’ta bir araya getiriyor.

 

Kuzeyin kalbi New York, Küba’nın ruhu Havana ve güneyin rengi Buenos Aires... Bir kıtanın kuzeyinden, ortasından ve güneyinden üç kent, üç Amerika ve bir fotoğraf sergisi. Ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen’in bu üç kentteki izlenimlerini, daha önce “Fotografi New York” (2001), “Fotografi Havana” (2003) ve “Fotografi Buenos Aires” (2004) kitaplarında toplamıştı. Bu kez, bu üç kenti, seçtiği fotoğraflarla sergiliyor.

 

Serhan Ada kitapta, “Calvino, iyice görünmez kılmak için yazıya geçirdiği kentleri kadın adlarıyla anmıştı onları. Tres Americas’ın üç kentine hangi adların yakışacağını düşünmemek elde değil. Bir çırpıda kuzeyden güneye: Hanna, Esperanza ve Isabella diyeceği geliyor insanın, geçmişte kalan çağrışımların peşinden giderek” diye sunuyor sergiyi.

 

Bir kentle bir sanatçı arasındaki ilişki bu kadar özel olmalıdır ki bir yazıya dökülebilsin, cümlelere, sözcüklere sığabilsin, bir tuvale işlenebilsin, renkler, gölgeler ve ışıklarda yansıyabilsin ya da bir fotoğraf karesine sığabilsin. Bir kent yaşanmışlıklar ve yaşanacaklar ya da geçmiş ve gelecek ya da umutlar, çağrışımlar ve anılar demek bir insan için. Bir kentin ruhu varsa -ki herhalde var- bunlarla oluşuyor ve bir kent binalarında ve insanlarının yüzlerinde, sokaklarının köşelerinde, meydanlarında bunları yansıtıyor. Bir kentin ruhunun peşine düşmek, bunu kentin her köşesinde ve her insanının yüzünde aramak sonu belirsiz bir serüven olmalı bir sanatçı için.

 

Sanat eğitimini İstanbul DGSA Resim Bölümü’nde yapan Ali Arif Ersen, uzun bir süre resim yaptıktan sonra, 1990’lı yılların sonlarından itibaren hep ilgi duyduğu fotoğrafı da sanat alanına kattı. Kentlere duyduğu ilginin izlerini ise 1996-98 yılları arasında açtığı “Oteller Kenti” konulu resim sergilerinde buluyoruz. Bu sergilerden sonuncusunda sanatçı tuvallerinin yanına fotoğraflarını da eklemişti. Bundan sonra fotoğrafın ve kentlerin sanatçının yaşamında giderek daha fazla yer almaya başladığını görüyoruz: “Fotografi USA” (2001), “Fotografi Havana” (2003) ve “Fotografi Buenos Aires” (2004) ve son kitabı “Fotografi Saray Bosna” (2004).

 

Serhan Ada, Ali Arif Ersen’in üç kentini şöyle anlatıyor: “En kuzeydeki seksen küsür yıl öncenin, rutubetli, dikey, yaratıcı keskinliğinden çok uzakta. Hele dünyaya fütursuzca böbürlendiği kuleleri vurulduktan sonra. Şimdi ummayan, içe kapalı karanlık karıncalar kenti. Ortadaki, küçüldükçe çirkinleşen dünyanın umudu olmaktan çıkmış. Onlarca yıldır aynı yaşlı ve tuhafça iyimser notaları tütün ve rom kokusu eşliğinde nostaljiklere satar olmuş. ‘Ölsem ne çıkar’ insanlarının kenti. En güneydeki, çoğu işgalcilere ait bir tarihin kirinden bir türlü sıyrılamayan, dumanlı hüzün ve şehver namelerinin çekilen acıları bastırmaya yetmediği, alınamamış öcler kenti. Bugünlerinde, gelecekleri için işaretler taşımayan, geçmiş ve kursakta kalmış arzuları çekiştiren, artık eski bir ‘Un’ America’nın üç başka kenti. Bu kentlerden geleceğe, belki de Ali’nin ve onun gibi imgenin büyüsünü bilenlerin vizörlerine sıkıştırdıkları, geçmişin karanlıklarından çıkan günahkar nesnelerinin o iç sızlatan ölgün ışığı kalacak.”

 

Sergi 2 Kasım'a kadar DSM galerisinde görülebilir.

|