DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Tiyatro: Rojnivîska Dînekî (Bir Delinin Güncesi)

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi
Saat: 16:00 ve 19:00

Ünlü Rus yazarı Nikolay Gogol’un ‘Bir Delinin Güncesi’ adlı eseri ‘Rojniviska Dineki’ adıyla Kürtçe sahneleniyor. Aydın Orak tarafından Kürtçeye çevrilen ve oynanan oyunun yönetmenliğini Cihan Şan, yönetmen yardımcılığını Remzi Pamukçu üstleniyor.

Tiyatro Avesta; 2003 yılında bir grup gencin bir araya gelerek oluşturduğu TİYATRO AVESTA adlı grubun ilk Kürtçe oyun denemesi olan “Rojnivîska Dînekî” (Bir Delinin Güncesi) Nikolay Gogol’ün ünlü klasiğini Kürt tiyatrosuna uyarlıyor. Daha çok özel ve deneysel oyunlar için bir araya gelen grubun amacı Kürt ve Türk tiyatrosuna katkıda bulunmak. İlk hedefleri “Bir Delinin Güncesi” adlı tek kişilik oyunu Kürt tiyatrosuna kazandırmaktı. Yeni tiyatro sezonunda tiyatro severlerle buluşacak oyun bir çok yerde gösterime hazırlanıyor. Tiyatro Avesta Nikolay Gogol’ü ilk kez Kürt tiyatrosuna uyarlayan grup olarak tarihe geçiyor. Nikolay GOGOL; Dünyaca ünlü Rus yazar 1809 yılında dünyaya geldi.
Yoksul ama soylu bir aileden idi. 1830 yılında bir bakanlıkta küçük bir memurlukta çalışmaya başladı. O sıralarda annesine yazdığı mektupta şöyle diyordu: “Şube müdürlerinin budalaca yazılarını temize çekmekle uğraşıyorum. Oysa bu saçma işten oldum olası nefret etmişimdir.”
Başlıca yapıtları; Ölü Canlar, Müfettiş, Tiyatrodan Çıkış, Bir Evlenme, Palto v.s.

Bir Delinin Güncesi: Oyun tekdüze ve sıkıcı iş yüzünden bunalan bir memuru konu alır. Büyüklük kuruntusuyla avunmaya çalışan memur, sonunda akıl hastanesine kapatılır. Kalem memuru olan Aksentiy İvanoviç’in sınıfsal dengeyi sorgulaması sonucu ve “ben niye kalem memuruyum?” sorusuyla psikolojik travma geçirip kendini İspanya kralı sanmasıyla tımarhanede bulur kendini. Bürokrasi ve hiyerarşik çelişkilerinin en alt tabakasında ezilen bir kalem memurunun traji-komik durumu... Oyun absürd, komedi ve psikolojik dram öğeleriyle işlemiştir.

Cihan ŞAN (yönetmen): Lale Mansur gibi tiyatrocularla çalışıp bir çok oyun yazdı. En son yazıp-yönettiği oyun “Nisan Güneşi” adlı oyunudur. Meddahlık Sınavı, Köroğlu, Bir İshak’sın Bir Cemil oyunlarında oynayan Şan, birçok özel tiyatroda sahne amirliği ve yönetmen yardımcılığı yaptı ve aynı zamanda çeşitli senaryo ve metinler yazdı.

Aydın ORAK (Oyuncu): Daha önce Mezopotamya Kültür Merkezi’nde Zincire Vurulmuş Prometheus - (Aishkylos) ve hala devam eden Ada - (Athol FUGARD) gibi klasiklerin Kürtçe versiyonunda oynadı. Hestên Veşartî (Saklı Duygular) adlı şiir kitabı ve tiyatro ile ilgili denemeleri olan oyuncu, birçok dizi ve filmde oynadı. Orak “Bir Delinin Güncesi” oyununu Kürtçe'ye çevirip oynuyor.

|