DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

TİYATRO AVESTA


Tiyatro Avesta; 2003 yılında bir grup gencin bir araya gelerek oluşturduğu TİYATRO AVESTA adlı grubun ilk Kürtçe oyun denemesi olan “Rojnivîska Dînekî” (Bir Delinin Güncesi) Nikolay Gogol’ün ünlü klasiğini Kürt tiyatrosuna uyarlıyor. Daha çok özel ve deneysel oyunlar için bir araya gelen grubun amacı Kürt ve Türk tiyatrosuna katkıda bulunmak. İlk hedefleri “Bir Delinin Güncesi” adlı tek kişilik oyunu Kürt tiyatrosuna kazandırmaktı. Yeni tiyatro sezonunda tiyatro severlerle

 buluşacak oyun bir çok yerde gösterime hazırlanıyor. Tiyatro Avesta Nikolay Gogol’ü ilk kez Kürt tiyatrosuna uyarlayan grup olarak tarihe geçiyor.

Nikolay GOGOL; Dünyaca ünlü Rus yazar 1809 yılında dünyaya geldi.
Yoksul ama soylu bir aileden idi. 1830 yılında bir bakanlıkta küçük bir memurlukta çalışmaya başladı. O sıralarda annesine yazdığı mektupta şöyle diyordu: “Şube müdürlerinin budalaca yazılarını temize çekmekle uğraşıyorum. Oysa bu saçma işten oldum olası nefret etmişimdir.”
Başlıca yapıtları; Ölü Canlar, Müfettiş, Tiyatrodan Çıkış, Bir Evlenme, Palto v.s.

Bir Delinin Güncesi: Oyun tekdüze ve sıkıcı iş yüzünden bunalan bir memuru konu alır. Büyüklük kuruntusuyla avunmaya çalışan memur, sonunda akıl hastanesine kapatılır. Kalem memuru olan Aksentiy İvanoviç’in sınıfsal dengeyi sorgulaması sonucu ve “ben niye kalem memuruyum?” sorusuyla psikolojik travma geçirip kendini İspanya kralı sanmasıyla tımarhanede bulur kendini. Bürokrasi ve hiyerarşik çelişkilerinin en alt tabakasında ezilen bir kalem memurunun traji-komik durumu... Oyun absürd, komedi ve psikolojik dram öğeleriyle işlemiştir.

8 Ekim 2005 tarihinde Diyarbakır Sanat Merkezi'nde sahnelenen Rojnivîska Dînekî (Bir Delinin Güncesi)

|