DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Tiyatro: Albay Kuş Albay

13/15 Kasım 2009

Saat: 18.00
Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

Alternatif Tiyatro, ilk oyunu “Albay Kuş Albay” ile perdesini Diyarbakır Sanat Merkezi’nde açıyor. Hristo Boytchev’in yazdığı Nihal Geyran Koldaş’ın çevirdiği ve Süleyman Atanısev’in yönettiği oyunda, aralarında DSM’nin daha önce düzenlediği tiyatro odaklı atölyelere katılan oyuncuların da yer aldığı Hakan Dursun, Nurullah Kaya, Sibel Can, Ecmel Tütüncü, Canan Arslan, Ferat Dağlan, Hüsnügül Gök, Abdulgafur Özer ve Duygu Bayram rol alıyor.

Dünya’da bir yerlerde savaşlar oluyorken bunları bir televizyon filmi gibi izler duruma gelenler, seyirci kalanlar mı normal acaba; yoksa bir akıl hastanesinde organize olup “barış gücü”ne katkıda bulunmak üzere kendi uydurdukları ve gerçekliğine ölümüne inandıkları bir ordu, kuruluş belgeleri, pasaport, geçiş hakkı ve diğer evraklarla yola çıkan bir grup akıl hastası mı anormal?

Savaşta mutlaka bir “taraf” mı olmak gerek? Yoksa “barış”tan yana olmak yeterli midir? Kırk Kutsal Şehit Manastırı’ndaki bir grup akıl hastası barıştan yana olmayı seçiyor. Çünkü onlar öbürlerinden farklı. Bu dünya herkesin aynı olması için yaratıldı. Dünya üzerinde birçok kirli oyun oynanırken, bunun adına hayat deyip alışmaya çalışmak, hatta bu oyunun kuralları içinde sürüklenip gitmek değil midir çılgınca ve daha acı olan? Düpedüz delilik değil midir? Peki ya “normal” nedir? Kimdir?

Tüm bu soruların yanıtlarına götürecek doğru sorular, sorulara tutulan ışıklar, farklı bakış açılarına açılan pencereler Alternatif Tiyatro’da

|