DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Tiyatro: Albay Kuş Albay

13/15 Kasım 2009

Saat: 18.00
Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

Alternatif Tiyatro, ilk oyunu “Albay Kuş Albay” ile perdesini Diyarbakır Sanat Merkezi’nde açıyor. Hristo Boytchev’in yazdığı Nihal Geyran Koldaş’ın çevirdiği ve Süleyman Atanısev’in yönettiği oyunda, aralarında DSM’nin daha önce düzenlediği tiyatro odaklı atölyelere katılan oyuncuların da yer aldığı Hakan Dursun, Nurullah Kaya, Sibel Can, Ecmel Tütüncü, Canan Arslan, Ferat Dağlan, Hüsnügül Gök, Abdulgafur Özer ve Duygu Bayram rol alıyor.

Dünya’da bir yerlerde savaşlar oluyorken bunları bir televizyon filmi gibi izler duruma gelenler, seyirci kalanlar mı normal acaba; yoksa bir akıl hastanesinde organize olup “barış gücü”ne katkıda bulunmak üzere kendi uydurdukları ve gerçekliğine ölümüne inandıkları bir ordu, kuruluş belgeleri, pasaport, geçiş hakkı ve diğer evraklarla yola çıkan bir grup akıl hastası mı anormal?

Savaşta mutlaka bir “taraf” mı olmak gerek? Yoksa “barış”tan yana olmak yeterli midir? Kırk Kutsal Şehit Manastırı’ndaki bir grup akıl hastası barıştan yana olmayı seçiyor. Çünkü onlar öbürlerinden farklı. Bu dünya herkesin aynı olması için yaratıldı. Dünya üzerinde birçok kirli oyun oynanırken, bunun adına hayat deyip alışmaya çalışmak, hatta bu oyunun kuralları içinde sürüklenip gitmek değil midir çılgınca ve daha acı olan? Düpedüz delilik değil midir? Peki ya “normal” nedir? Kimdir?

Tüm bu soruların yanıtlarına götürecek doğru sorular, sorulara tutulan ışıklar, farklı bakış açılarına açılan pencereler Alternatif Tiyatro’da

|