DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Thorsten Becker, Jutta Richter

Okuma ve Söyleşi:  

5 Mayıs 2009, Salı
Saat: 18:00

Goethe Enstitüsü'nün Avrupa Birliği "Cultural Bridges" programının finansal desteği ile, Mayıs 2009-Haziran 2010 tarihleri arasında, Türkiye'de başlayarak Brüksel'de son bulacak olan "Yollarda... Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri" projesi kapsamında Diyarbakır'da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Amacı gençlere ulaşmak ve onlara Avrupa'daki güncel sanat alanındaki gelişmeler ve yenilikler ile doğrudan tanışma olanağı sunmak olan proje Diyarbakır Sanat Merkezi'nin evsahipliği yaptığı bir organizasyonla Diyarbakır'dan başlatıldı. Proje kapsamında Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda açılışı yapılan etkinliklerin ilki Almanya'dan yazar Thorsten Becker ve Jutta Richter'in katılımıyla gerçekleşen "Okuma ve Söyleşi" etkinliği oldu. Sözkonusu etkinlikte Thorsten Becker ve Jutta Richter yayımlanan son kitaplarından okumalar yaptılar.

 

 

Yazarları Okuyor: Yol

13 Haziran 2009, Cumartesi

Yazarları Okuyor: Yol
Konuşmacı: İlhami Sidar
Saat: 16.00

İlhami Sidar “Yol”u anlattı

Diyarbakır Sanat Merkezi, “Yazarları Okuyor” etkinliği kapsamında, yazar İlhami Sidar’ı konuk etti. Sidar’ın son romanı olan “Yol”un tanıtıldığı etkinlikte çok sayıda katılımcı yer aldı. Söyleşide Sidar, “Yol” romanı ile ilgili düşüncelerini dile getirirken, katılımcılar da roman hakkında merak ettikleri ile ilgili sorular sordu. Yazar Sidar, “yol” romanını tanıtmadan önce romanın metinsel ve düşünsel arka planına dair roman tarihine göndermelerde bulunduğu bir konuşma yaptı. “Yol” romanının diyalektiğini ortaya koymak amacıyla yaptığı göndermeler üzerinde durdu. Katılımcılardan romanın postmodern ögeler taşıdığı yönündeki izlenimlerine Sidar, “Ben postmodern bir yazar değilim. Metinlerim kendiliğinden bu noktada algılanıyorsa yapacak bir şeyim yok. “ şeklinde yanıt verdi. Sidar, “Yol” romanının yazdığı son Türkçe roman olduğunu belirterek bundan sonra yazacağı bütün eserlerin Kürtçe olacağı bilgisini paylaştı.

İlhami Sidar Kimdir?

1965 Kurtalan doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Kurtalan'da tamamladı.1987'de A.Ü. DTCF Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Ortaokul yıllarında şiirle başladı edebiyat serüveni. 1999'da yayımlanan ilk şiir kitabı “Sözlerin Yalazı”nda 90'lı yılların ateşten izlerini taşıdı. 2003'te Aram Yayınları arasından çıkan ikinci şiir kitabı “Alışkın Hüzünler” ateş ve külden ibaret olmakla birlikte ilk şiir kitabına göre daha dingin daha imgesel, estetik buluşların daha fazla öne çıktığı özgün bir yapıt olarak İlhami Sidar Kitaplığı’ndaki yerini aldı. 2002'de Aram Yayınları tarafından yayınlanan “Bedirhan / Bir Cudi Söylencesi” adlı romanı binlerce okur tarafından beğeniyle okunan, en popüler romanı olarak tanındı. Böylece romancılığa ilk adımını atan Sidar, ardından “Melekler de Ölür”, “Dağlı” ve son olarak da Jan Yayınları arasından çıkan “Yol” ile çıktı okurlarının karşısına. En büyük özleminin Kürtçe yazmak olduğunu her fırsatta dile getiren yazar, halen Diyarbakır'da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

|