DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Thorsten Becker, Jutta Richter

Okuma ve Söyleşi:  

5 Mayıs 2009, Salı
Saat: 18:00

Goethe Enstitüsü'nün Avrupa Birliği "Cultural Bridges" programının finansal desteği ile, Mayıs 2009-Haziran 2010 tarihleri arasında, Türkiye'de başlayarak Brüksel'de son bulacak olan "Yollarda... Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri" projesi kapsamında Diyarbakır'da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Amacı gençlere ulaşmak ve onlara Avrupa'daki güncel sanat alanındaki gelişmeler ve yenilikler ile doğrudan tanışma olanağı sunmak olan proje Diyarbakır Sanat Merkezi'nin evsahipliği yaptığı bir organizasyonla Diyarbakır'dan başlatıldı. Proje kapsamında Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda açılışı yapılan etkinliklerin ilki Almanya'dan yazar Thorsten Becker ve Jutta Richter'in katılımıyla gerçekleşen "Okuma ve Söyleşi" etkinliği oldu. Sözkonusu etkinlikte Thorsten Becker ve Jutta Richter yayımlanan son kitaplarından okumalar yaptılar.

 

 

Yazarları Okuyor: Yol

13 Haziran 2009, Cumartesi

Yazarları Okuyor: Yol
Konuşmacı: İlhami Sidar
Saat: 16.00

İlhami Sidar “Yol”u anlattı

Diyarbakır Sanat Merkezi, “Yazarları Okuyor” etkinliği kapsamında, yazar İlhami Sidar’ı konuk etti. Sidar’ın son romanı olan “Yol”un tanıtıldığı etkinlikte çok sayıda katılımcı yer aldı. Söyleşide Sidar, “Yol” romanı ile ilgili düşüncelerini dile getirirken, katılımcılar da roman hakkında merak ettikleri ile ilgili sorular sordu. Yazar Sidar, “yol” romanını tanıtmadan önce romanın metinsel ve düşünsel arka planına dair roman tarihine göndermelerde bulunduğu bir konuşma yaptı. “Yol” romanının diyalektiğini ortaya koymak amacıyla yaptığı göndermeler üzerinde durdu. Katılımcılardan romanın postmodern ögeler taşıdığı yönündeki izlenimlerine Sidar, “Ben postmodern bir yazar değilim. Metinlerim kendiliğinden bu noktada algılanıyorsa yapacak bir şeyim yok. “ şeklinde yanıt verdi. Sidar, “Yol” romanının yazdığı son Türkçe roman olduğunu belirterek bundan sonra yazacağı bütün eserlerin Kürtçe olacağı bilgisini paylaştı.

İlhami Sidar Kimdir?

1965 Kurtalan doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Kurtalan'da tamamladı.1987'de A.Ü. DTCF Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Ortaokul yıllarında şiirle başladı edebiyat serüveni. 1999'da yayımlanan ilk şiir kitabı “Sözlerin Yalazı”nda 90'lı yılların ateşten izlerini taşıdı. 2003'te Aram Yayınları arasından çıkan ikinci şiir kitabı “Alışkın Hüzünler” ateş ve külden ibaret olmakla birlikte ilk şiir kitabına göre daha dingin daha imgesel, estetik buluşların daha fazla öne çıktığı özgün bir yapıt olarak İlhami Sidar Kitaplığı’ndaki yerini aldı. 2002'de Aram Yayınları tarafından yayınlanan “Bedirhan / Bir Cudi Söylencesi” adlı romanı binlerce okur tarafından beğeniyle okunan, en popüler romanı olarak tanındı. Böylece romancılığa ilk adımını atan Sidar, ardından “Melekler de Ölür”, “Dağlı” ve son olarak da Jan Yayınları arasından çıkan “Yol” ile çıktı okurlarının karşısına. En büyük özleminin Kürtçe yazmak olduğunu her fırsatta dile getiren yazar, halen Diyarbakır'da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

|