DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Thierry Payet, Kent ve Sanat Söyleşileri ile Diyarbakır’daydı

Thierry Payet, Kent ve Sanat Söyleşileri ile Diyarbakır’daydı

3. Uluslararası Mardin Bienali’nin katılımcılarından Fransız sanatçı Thierry Payet, 11-12 Mayıs 2015 tarihlerinde kentsel mekâna farklı müdahale imkânlarının tartışılacağı iki farklı söyleşi için Diyarbakır’a geldi. Sanatçının bir kentli olarak kentsel dönüşüm ve planlama süreçlerine katılım imkânlarını Fransa’dan ve Türkiye’den örnekler ile tartışacağı söyleşiler; sanatçılar, mimarlar, şehir plancılar, ekoloji inisiyatifleri gibi sivil toplumun farklı aktörlerini kentsel meseleler üzerine birlikte düşünmek üzere bir araya getirmeyi amaçlıyordu.

Şehir planlama, mimari, sivil toplum ve kentsel muhalefet alanlarında düşünen ve faaliyet yürütenleri buluşturan ilk söyleşi “Kente Müdahil Olmak: Sanatçılar ve Mimarlar Dönüşümün Neresinde?” başlığı altında 11 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 18:00’de Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nde düzenlendi. Kamusal alanda alternatif sanatsal ifadelerin tartışıldığı “Kamusal Alan ve Sanat: Sanatçı Kentin Neresinde?” başlıklı ikinci söyleşi ise sanatçıların ve sanat kurumlarının katılımıyla 12 Mayıs 2015 Salı günü saat 18:00’de Diyarbakır Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Diyarbakır Sanat Merkezi koordinasyonunda yürütülen kent ve sanat söyleşileri, Mimarlar Odası Diyarbakır şubesi işbirliğiyle ve Ankara Fransız Kültür Merkezi’nın katkılarıyla gerçekleşti.

Thierry Payet kimdir?

Fizik bölümünü bitirdikten sonra çatışma konularına ilgi duymaya başlayan sanatçı, “olağanüstü durumlarda, sıradan insanlarla tanışmak” isteğiyle Londra’da Güneydoğu Asya coğrafyası üzerine eğitim alır. Ardından bir süre Kamboçya, Zaire, Ruanda ve Guatemala’da bulunur.

“Barış dönemleri boyunca bazı kimseler bulundukları bölgede hikâyeler ve olağanüstü bağlantılar ortaya çıkarıyorlar ve çok az kişi zaman harcayıp bunlarla ilgileniyor” çıkarımından ve buralardaki deneyimlerinden hareketle, kişisel karşılaşmalara dayanan bir şehir metodolojisi geliştirir. Bu metodolojiyi ilk olarak Paris Metropolü üzerine hazırlanan bir kent sergisinde bilimsel küratör olarak, daha sonra da bazı şehir planlama projelerinde uygulamaya koyar.

Sanatçının bire bir görüşmelerden ve yerel kaynaklardan beslenen bu metodoloji ile ürettiği projeleri, “dondurulmuş objeler değil, hikâyeler ve yerel uygulamalar” ile dünyanın farklı bölgelerine yayılmaya devam ediyor.

Thierry Payet, Fransız Kültür Merkezi’nin düzenlediği bir sanatçı programı kapsamında 2013 yılında Ankara’da, 2014’te ise Mardin’de bulundu. Sanatçı, aynı zamanda Mayıs-Haziran 2015’te düzenlenecek olan 3. Uluslararası Mardin Bienali katılımcıları arasında yer alıyor.

|