DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

The Secret Life of Stories: Visualizing Children’s Stories through Object Theatre

The Secret Life of Stories: Visualizing Children’s Stories through Object Theatre

The Secret Life of Stories: Visualizing Children’s Stories through Object Theatre is an international cultural and artistic project between Turkey and the Netherlands, which focused on telling stories with/to children through performance and visual arts. In the scope of the program audiences in Turkey were introduced with the exceptional work of renowned Dutch performance group TAMTAM Objektentheater through performances and workshops in Diyarbakır and Çanakkale. The performances are presented to children at the age of 6 to 14 as well as an interested adult group, and the workshops took place with the participation of volunteers, teachers and actors working in the children area. In Diyarbakır and Çanakkale, the performances reached approximately 450 spectators, and 30 participants attended the object theatre workshops led by Marije van der Sande and Gérard Schiphorst from TAMTAM Objektentheater. The workshops gave the participants the opportunity of working on object theatre methods based on experiences from their professional and daily lives while also contributing to their existing methodological approaches in the area of children studies.

Community arts has been another main focus in The Secret Life of Stories program. A presentation on Community Arts by Dutch artist Lies Kortenhorst from Arts&Projects Deventer, and a research study with artists on children stories was held in both cities with the participation of artists, NGO volunteers and arts students. By this way, the project explored various ways of storytelling through objects and visual media with creative methods, with a priority to combine cultural/artistic collaboration with social exchange. In her talk on Community Arts practices in the Netherlands, Lies Kortenhorst shared her over 20 years of knowledge and experience in this area with the audience by showing examples from different kinds of artistic work with the community. During the workshop on the topic, the participants focused on different forms and methods of incorporating visual arts in urban space and contributing to the daily lives of children. The project ended with evaluations on the workshops with young artists and NGO volunteers, and the project team and participant groups discussed suggestions for possible artistic collaborations in and between three cities.

The project is implemented between 2-6 December 2014 in Diyarbakır, and between 8-11 December 2014 in Çanakkale in cooperation with TAMTAM Objektentheater and Arts & Projects Deventer, coordinated by Diyarbakır Arts Center, and co-coordinated by DADA Studio for Joyful Ideas in Çanakkale. The Secret Life of Stories came to life with the cooperation of Diyarbakır Metropolitan Municipality City Theatre and My Friend Biennale in Çanakkale, and supported by Performing Arts Fund NL, Deventer Municipality, CAL-XL, Çanakkale Municipality, Alternative Production Association, Turan Furniture House, Diyarbakır Chamber of Commerce and Industry, and Staras Music.

|