DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Teslimiyet

23 Aralık 2005 - 8 Ocak 2006

 

Sanatçı: Bennu Gerede

 

 Gerede, geleneklerin uygulandığı doğal ortamlarda çekilen fotoğraflarında, kendini “çağdaş” ve “modern” olarak tanımlayan Türk toplumunu bu esasları sorgulamaya davet ediyor.

 

“Teslimiyet”teki fotoğraflarıyla Gerede, günümüzde, çalışan kadının zekâsının, yaptığı işin ve entelektüel varlığının toplumundaki değerini, yalnızca fiziksel fonksiyonları ön plana çıkararak sınıyor.

 

 Sergide, eski devire ait Müslüman gelenekleri, aslında modern ve şehirli olan kadınının, değerlerinin göz ardı edilip, bir aksesuar misali tüketmeye yönelişini anlatan bir tema niteliğinde kullanılıyor.

 

Ünlü modacıların giydirdiği kadınlar çağımızın beklentilerini ortaya koyuyor. Gerede, fotoğraflarında, tüketici toplumun bir kurbanı haline gelen kadının ataerkil düzen karşısında ikinci planda kalışını gözler önüne seriyor.

 

“Modern” diye tanımlanan kadını Şenay Akay, Asena, Ece Sükan, Tuba Ünsal, Demet Yoruç, Özgü Namal temsil ederken, aynı karelerde Mehmet Günsür ve Nejat İşler de rol alıyor.

 

Sanatçı sergi ile ilgili olarak 23 Aralık 2005 Cuma günü saat 18:00'de Diyarbakır'lı sanatseverlerle bir söyleşi gerçekleştirecek.

 

Sanatçılar

BENNU GEREDE

 

 

 

 

Kodak 1. Türkiye Fotoğraf Yarışması Sergisi Batman'da

28 Ocak - 1 Şubat 2004

Kodak 1. Türkiye Fotoğraf Yarışması Sergisi Batman'da

Yer: Batman Belediyesi Kültür Salonu

 

9-25 Aralık 2003 Tarihlerinde DSM'de açılmış olan sergi Batman Barosu ibirliği ile Batmanlı sanatseverlerle buluşuyor.

|