DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

SILVINA DER-MEGUERDITCHIAN 'Yeri Olmayan Bellek' Sergisi

SILVINA DER-MEGUERDITCHIAN 'Yeri Olmayan Bellek' Sergisi

Silvina Der-Meguerditchian’ın kişisel sergisi 7 Haziran 2014 Cumartesi akşamı 18:30 ‘da Diyarbakır’da Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde izleyicisiyle buluşuyor.

Der-Meguerditchian’ın çalışmalarının bütününü gözden geçirdiğimizde öne çıkan görsel motiflerden birinin kırmızı renkli bağlar olduğunu görüyoruz. İp, iplik, örgü biçiminde sunulan bu bağlar geniş bir çağrışım yelpazesini de beraberinde getiriyor. Öncelikle organik bir yapıyı akla getiriyor bu uzun bağlar. Damar, sinir yapıları, kan, örümcek ağı gibi benzeştirmelerin organik bir bütünlüğe, dokuya, kimi zaman da içiçe geçmişlik niteliğine sahip kumaş örüntülerine ait olduğu hissediliyor. Sökülmüş, uzaklara savrulmuş, dağılmış, kesintiye uğramış görünüyorlar. Bunun yanında o bütünlükle, ait olunan yer ile temas hiç kesilmiyor. Bağın bir ucunun yakınlardaki ya da uzaktaki o bütünlük ile teması hep muhafaza ediliyor.

Sanatçının çalışmalarında kişisel deneyim ile kolektif bellek arasındaki geçişmeler oldukça belirleyici nitelikte. Dolayısıyla Der-Meguerditchian’ın ailevi kökeni, 1915 Soykırımı sonrasında türlü maceralardan sonra yaşamlarını sürdürebilmek için Arjantin’e göçmüş olmaları yapıtların şekillenmesinde önemli bir etken. Kırmızı ipliklerin göndermede bulunduğu çağrışımlar anahtar niteliğindeki bu bilgiyle birlikte coğrafi bir özgüllüğe bürünüyor. Toprağından koparılmış yaşamlar... Ama bir şekilde bellek pratikleri aracılığıyla o toprakla süren temaslarına tutunuyorlar. Bununla birlikte örme, dikiş yapma, dikişleme edimleriyle birlikte bu yaranın kapanabileceğine, bu koparılmışlığın iyileştirilebileceğine, en azından acının dindirilebileceğine, yaralı olanın korunabileceğine yönelik inanç sergide yer alan halı çalışmalarıyla ortaya konuyor. Hayatları birbirinden koparılan aile üyelerinin, komşuların, hemşerilerin fotoğrafları Anadolu’ya ait dokuma kalıpları izlenerek aynı düzlem üzerinde biraraya getiriliyor.

Sadece insanların kitlesel olarak elimine edilmiş olmasından ibaret değil yüz yıl önce yaşananlar. Bu topraklar üzerinde bin yılı aşmış bir süre içinde şekillenmiş bir kültürel birikimin 1915’ten bu yana yok sayılmış, umarsızca tahrip edilmiş, izlerinin silinmiş olması da kendi başına bir felaket niteliği taşıyor. Sanatçının, tarihçi Vahé Tachjian ile birlikte kurduğu Houshamadyan (www.houshamadyan.org) isimli proje bu unut(tur)uş sürecine karşı işliyor. Proje çerçevesinde gerçekleştirilen videolar, ailelerden kalan fotoğraflardan imal edilmiş halılarla birlikte Osmanlı egemenliğindeki topraklarda yaşamış Ermenilerin kent ve köylerdeki yaşamlarını tahayyülde yeniden canlandırmaya girişiyor. 

Bu işlerin gösterildiği ilk sergi Berlin’de Heinrich Böll Foundation ile ortaklık içinde kurumun ana binasında açıldı.

Sergi, Nisan’da İstanbul Depo’da gösterildikten sonra, şimdi de Diyarbakır’da açılıyor. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığında 7 Haziran 2014 Cumartesi günü, saat 18:30 ‘da açılıp, 8 Haziran – 8 Temmuz 2014 tarihlerinde Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde gezilebilir.

Yeri Olmayan Bellek

|