DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Şiir Atölyesi: Adnan Özer

 

 

2-3 Haziran 2009

Şiir Atölyesi: Adnan Özer
Yer: Batman Kültür ve Sanat Derneği

Diyarbakır Sanat Merkezi, çevre il ve ilçelerde gerçekleştirdiği etkinliklere Batman’da gerçekleştirdiği şiir atölyesi ile devam ediyor. Batman Kültür ve Sanat Derneği işbirliği ile 2 -3 Haziran tarihleri arasında Batman’da gerçekleşen atölyenin konuğu şair Adnan Özer’di.

İlginin yoğun olduğu atölyeye şiire ilgi duyan Batmanlı edebiyatçıların yanı sıra genç şair adayları da katıldı. İki gün süren atölye kapsamında Adnan Özer, şiir ve edebiyat ilişkisini ortaya koyarken şiir yazmanın zorlukları üzerinde durdu. Genç şairlerin şiirlerinden okumalar yaptığı atölye çalışmasında şiir yazma süreçleri üzerinde değerlendirmeler yapıldı.

Adnan Özer Kimdir?

1957'de Tekirdağ’ın Gazioğlu köyünde doğdu. Liseyi Batman’da bitirdi. 1979’dan beri İstanbul’da yayıncılık yapıyor. İstanbul Devlet Güzel sanatlar Akademisi'nin şiir yarışmasında birincilik kazandı. Tekirdağ yöresinin halk söylenceleri, türkü ve tekerlemelerine modern şiir yöntemleriyle yaklaştı. Son dönemlerdeki şiirindeki içerik ve sözlükçeyle, Doğu kültürüne, metafiziğe, İsmet Özel'dekini anımsatan benmerkezci bir başkaldırı yöntemine yöneldiğini görülüyor. Neruda, Paz ve Pesao’nun şiirlerini dilimize çevirdi.

ESERLERİ

ŞİİR:

Ateşli Kaval (1981)
Çıngırağın Ölümü (1982)
Rüzgar Durdurma Takvimi (1985)
Zaman Haritası (1991)
Seçme Şiirler (1994)

ÖDÜLLERİ

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Şiir Yarışması’nda birincilik ödülü
1992 Cemal Süreyya Şiir Ödülü Zaman Haritası ile

 

Atölye: Yazı ile Oyun

 

17-18 Ekim 2009

Atölye: Yazı ile oyun
Katılımcı: Yıldırım Türker

Diyarbakır Sanat Merkezi, “Yazı ile Oyun” başlığında yazar, şair ve tiyatro çevirmeni Yıldırım Türker’in katılacağı bir atölye gerçekleştiriyor. İlk ayağı 17-18 Ekim tarihlerinde başlayacak olan atölye, ayda bir kez olmak üzere altı ay sürecek. 15 kişi ile sınırlı olan atölyenin katılım koşullarıyla ilgili en geç 10 Ekim’e kadar DSM ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Başvuruların başladığı atölye kapsamında Türker, yazı yazmanın emek isteyen zahmetli yolculuğuna dair kendi deneyimlerini paylaşacak. Atölye, aynı zamanda katılımcıların sanat, felsefe, edebiyat gibi yazınsal alanlarda kendi yeteneklerini geliştirmesine katkı sunmayı da hedefliyor. Tüm ilgilileri bu uzun yolculuğa katılmaya davet ediyoruz.

Yıldırım Türker kimdir?

1957 doğumlu olan Türker, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirirken, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda dramaturg olarak çalışmanın yanı sıra Express ve Öküz dergilerinde yazdı. 2007 yılında gerçekleşen Yirmi altıncı Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde 16 Türk filminin yarıştığı Ulusal Yarışma'sında jüri üyeliği yaptı. Türker, halen Radikal Gazetesi'ndeki köşesinde ve gazetenin pazar eki Radikal İki'de düzenli yazılarına devam etmektedir.

|