DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Sergi: yerolmayan 2

13-30 Mart 2010

 

Sergi: yerolmayan 2/ a77 Sanat Kolektifi

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Kendilerini bir taşra topluluğu ve üçüncü dünyalı olarak tanımlayan, sanatsal üretiminin kaynağını günlük hayat içerisindeki değişen-dönüşen enerjisinde arayan a77 sanat kolektifi “yerolmayan 2” başlıklı sergi ile Diyarbakır Sanat Merkezi’nde…

 

“Yerolmayan 2” başlığı altında 13-30 Mart tarihleri arasında DSM’de gerçekleşecek olan güncel sanat etkinliğinde 9 sanatçının 4 video, 6 dijital baskı, 1 video yerleştirme ve 1 yerleştirmeden oluşan çalışmaları yer alıyor.

 

 2005 yılının Nisan ayında antiocheia/antiochhia/antakya başlığını taşıyan bir etkinlikten sonra ortak çalışma kararı alan a77 sanat kolektifi, bu etkinlikte gündelik yaşantının sıradan diye atfedilen duyumları/duygulanımlarıyla izleyici arasındaki etkileşimin, rafine edilmiş sanatsal imgelemle izleyici arasındaki etkileşimden çok daha güçlü, dönüştürücü olduğunu farketmişti. 2006 Mayıs’ında Antakya’da uluslararası düzeyde 42 sanatçıyla gerçekleştirdiği Uluslararası Antakya Çağdaş Sanat Buluşması’nda ise güncel sanat formlarının ve bu formların zorlanabilir sınırlarının kent içerisindeki dinamizmini deneyimlemişti. Ayrıca bu etkinliğe İstanbul, Bodrum, Adana, Fransa ve Kanada’dan gönüllü olarak katılan birçok sanatçıyla ulusal/uluslararası sermayenin dolaşım ağlarının çok uzağında olmanın bir başka deneyimini de yaşamıştı. Çalışmalarını hala Antakya’da sürdüren kolektif, 2010 ve 2011 yıllarında etkinliklerini Türkiye’nin güneyinde yer alan komşu ve civar ülkelerde yaşayan sanatçılarla ortaklıklar kurarak sürdürmeyi planlamaktadır.

 

Diyarbakır Sanat Merkezi’nde 13 Mart’ta başlayacak etkinlikte sanatçılar ‘yer’ kavramına çok çeşitli açılardan yaklaşıyorlar; ama özellikle güncel politik tartışmalarla bu yaklaşımları bir araya getiriyorlar. ‘Yer’in tarihi ve coğrafi belirlenimleri dışında, [erk’in kodlarıyla sabit, dondurucu, öldürücü ve hareketsiz bırakıcı yer’e alternatif] yer arayışları bu çalışmaların konusunu oluşturuyor. Her çalışma yer göstericinin buyurgan, totaliter ve otoriter hareketini/jestini görüyor. Etkinlikte yer alan sanatçıların isimleri şöyle: Melih Apa, M. Hakan Bitmez, Mehmet Çeper, Volkan Eray, Mehmet Fahracı, Emrah Gökdemir, Cüneyt Kurt, Seher Kurt, Fatih Tan, Ediz Yenmiş.

 

 

|