DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Sanatçının Sözde Portresi Üzerine

Şener Özmen, Cengiz Tekin

5 Ocak 2008, Cumartesi

 

Cengiz Tekin’in çalışmalarından oluşan “Sanatçının Sözde Portresi Üzerine” sergisi üzerine gerçekleşecek olan söyleşide küratör Şener Özmen ve sanatçı Cengiz Tekin sergi üzerine konuşacaklar.

 

 

 

Afiş: Sadık Karamustafa

9 Şubat - 5 Mart 2008

 

 Sergi:  "Ne içindeyim kitabın..."

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Grafik Tasarımın Ömrü

 

Grafik tasarımın üç ayrı yaşam dönemi olduğunu düşünüyorum:Grafik tasarım birinci yaşam döneminde, ürünlere ve kurumlara ait mesajları iletir, anlam üretir. Bu dönemde grafik tasarımın kendine ait içeriği yoktur; başka alanların içeriği ile çalışır. Bu iletişim ya da “iş” süreci içinde grafik tasarımcı pek ortalıkta görünmez, gölge kişiliktir. Mesajı yorumlar, iletir, sahneden çekilir, ortadan kaybolur. Mesajı alanlar, grafik tasarımla özel olarak ilgilenmiyorlarsa, onu kimin tasarladığını bilmezler. Grafik tasarımın ilk yaşam döneminde tasarımcı, işini yaptıktan sonra pek ayak altında dolaşmaz.

 

Grafik tasarımın ikinci yaşam döneminde –bazı tasarımcılar ve işleri için- sergiler, bienaller, yarışmalar, yayınlar, workshoplar, konferanslar, seminerler, kataloglar, dergiler kitaplar, yazı yazmalar, meslektaşlarla buluşmalar, eğitim gibi etkinlikler vardır. Burada, başkalarının mesajını iletme işi bitmiştir; grafik tasarım kendi içeriği ile devinir. Bu dönemde grafik tasarım etkinliği, tasarımcılar, eğitimciler, öğrenciler –eğer varsa- tasarım kuramcıları, tasarım tarihçileri, eleştirmenler, grafik tasarımla şu ya da bu şekilde ilgili kimseler için bir çeşit ayindir. Artık tasarımcı ve ötekiler sahnededir. Ayinler, grafik tasarım mesleğinin devamı için, hayati önem taşır.

 

Grafik tasarımın üçüncü yaşam dönemi, tasarım tarihi ile ilgilidir. Pek az tasarımcı ve grafik ürün üçüncü yaşamda yer alma şansı bulabilir.

 

Sadık karamustafa

 

 

Sadık Karamustafa kimdir?

 

Grafik tasarımcı Sadık Karamustafa 1946’da Fatsa Yalıköy’de doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. 1989’dan bu yana öğretim üyesi olduğu MSGSÜ’de düzenlenen Grafist etkinliğini kurdu ve yönetti.

1968 – 1978 yılları arasında, reklam ajansları ve yayınevlerinde çalıştı. 1979’da kendi tasarım atölyesini kurdu.

Sosyal ve kültürel konularda ürünler verdi; müzeler, galeriler. kültür merkezleri, müzik, film ve tiyatro şirketleri ile sivil toplum kuruluşları için, tarih, arkeoloji, konser, plastik sanatlar, fotoğraf, edebiyat konulu afişler, logolar, kitaplar, dergiler, sergiler, kataloglar, kurumsal kimlik programları tasarladı.

GMK Grafik Ürünler sergilerinde, grafik tasarımın çeşitli dallarında elliye yakın ödül kazandı. Uluslararası etkinliklerde üç kez ödüllendirildi.

Türkiye ve başka ülke yayınlarında yüzden fazla makalesi yayınlandı. Yurt içinde ve dışında jüri üyelikleri yaptı, dersler ve konferanslar verdi, kişisel sergiler açtı.

1995-1999 yılları arasında Grafik Tasarım Dernekleri Uluslararası Konseyi Icograda’nın başkan yardımcılığında bulundu.1997’de AGI (Alliance Graphique Internationale) üyesi seçildi.

|