DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Pizzeria Babylon

3 Nisan-9 Mayıs 2010

Saat: 17:00

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

 

Zaman zaman söz ve fotoğrafın yanyana geldiği alanlar olur. Bazen geçmişe denk düşen bir yolculukta, bazen kültürlerin karşılaşmasında söylenebileceklerde anlam kazanırlar. Öyle ki farklı zamanlarda ve mekanlarda olup bitenlere ve bakılan yere göre farklı anlamlarıyla hayatın yeniden okunmasında önemli rol alabilirler…

Diyarbakır Sanat Merkezi, hem geçmişte hem de günümüzdeki kültürel olguları yeniden yorumlayan bir güncel sanat sergisi gerçekleştiriyor. Helsinki’de çalışmalarını yürüten güncel sanatçı Sezgin Boynik koordinatörlüğünde ve “Pizzeria Babylon” başlığında gerçekleşecek olan sergide yine Helsinki’de çalışmalarını yürütmekte olan güncel sanatçılar Kalle Hamm ile Dzamil Kamanger’in çalışmaları yer alıyor. Sergi, İngiliz kaşif Isabella Bird’in 1891’de yayınladığı “İran ve Kürdistan’da Yolculuk” isimli kitabını yorumlama fikri üzerinden ortaya çıkan bir sanat projesi. Genelde marjinellik, göç ve kültürel karşılaşma konuları ile ilgilenen sanatçılar, bu projede, 2003 senesinde İran Kürdistan bölgesinde Bird’in izinde yolculuk yaparak bu bölgede yaşayan Kürtlerin Bird’in fikirlerini nasıl gördüklerini ele alıyorlar. Sergiye konu olan fotoğraf çalışmaları, bugün İran’da terkedilmiş Kürt köyü olan Yukarı Afaryan’ın eski sakinlerinin anılarını içeriyor. Projede tarihsel gerçeklerden çok bu bireylerin kişisel deneyimlerine ağırlık veriliyor. Bunun yanısıra, çalışmalar arasında yer alan sıradan Pizza işi, dünyanın her yerinde yaygın olan pizzanın harçlarını inceliyor. Sanatçıların amacı, pizza gibi belli şeylerin kökenini belirlemenin ne kadar zor olduğunu göstermek. Sanatçılar, bu sanat işi ile benzer şeylerin nasıl birbirinden bağımsız olarak farklı yerlerde icat edildiğini ve kültürel karşılaşma ile yayıldığını göstermeyi amaçlıyorlar.

Diyarbakır Sanat Merkezi’nde 3 Nisan 2010, Cumartesi günü saat 17.00’de açılışı yapılacak sergi 9 Mayıs’a kadar sürecek.

 

Sezgin Boynik kimdir?

1977, Kosova doğumlu. Jyväskylä Universitesi’nde Kultur Politikaları bölümünde doktora yapmaktadır.

 

Kalle Hamm kimdir?

1969, Ruama, Finlandiya doğumlu. 2002 yılında Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi / TAIK Sanat Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur.

 

Dzamil Kamanger kimdir?

1948, Sanandaj, İran doğumlu. 1973 yılında İran Kermanshah Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

|