DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Öteki (yi) (den) (de) (ye)

25-29 Mart 2009

Tiyatro: Öteki (yi) (den) (de) (ye)

Yazan: Max Fischer
Andorra’dan uyarlayan: Dilek Güven
Yöneten: Dilek Güven
Oyuncular: DSM Tiyatro Atölyesi Oyuncuları
Tarih: 25-29 Mart 2009
Saat: 19.30

“Oyunum izleyenin kafasında bir soru uyandırıyorsa
ve izleyen bundan böyle bu sorunun yanıtını bulamadan,
yaşam karşısında vermesi gereken o yanıtı bulamadan
yaşayamıyorsa,o zaman amacıma ulaşmışım demektir.”

Max Frisch


Max Frisch’in “Andorra” adlı oyunundan uyarlanan “Öteki” adlı oyun Diyarbakır Sanat Merkezi’nde!...

Diyarbakır Sanat Merkezi, tiyatro ile ilgilenen gençlere yönelik gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncusu Dilek Güven, Diyarbakır Sanat Merkezi’nin bu yıl uygulamaya başladığı “aidiyet, öteki, kimlik” temalı proje kapsamında Diyarbakır’da yaşayan ve tiyatroya ilgi duyan gençlerle beraber yaklaşık bir ay süren bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Tiyatro ile daha önce ilgilenmiş olan gençlerin yanısıra tiyatro ile ilk defa tanışma fırsatı bulan yaklaşık 20 gencin katıldığı atölye süresince gençlere temel oyunculuk eğitimleri verildi. Eğitimlerle beraber Dilek Güven’in, Max Frisch’in “Andorra” adlı oyunundan uyarladığı “öteki” adlı oyun üzerinde çalışıldı. Sözkonusu oyun, kitlelerin bireyi yok edici önyargısallığını vurgularken, kimlik sorunsalını da irdeliyor. Önyargı yoluyla bireyin kendini kendisi olarak ortaya koymasının önüne geçildiğini, başkalarının gözünde nasıl gözüküyorsa o hale getirildiğini; yani yok etmek için önce yok edilecek şeyin varedilmek olduğuna dikkat çekiyor.

Yönetmenliğini, daha önce de ulusal ve uluslararası birçok atölye çalışmasında eğitmen olarak yer alan Dilek Güven’in yaptığı oyunun prömiyeri Diyarbakır Sanat Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Oyun 25-29 Mart tarihleri arasında DSM sahnesinde görülebilir.

|