DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Öteki (yi) (den) (de) (ye)

25-29 Mart 2009

Tiyatro: Öteki (yi) (den) (de) (ye)

Yazan: Max Fischer
Andorra’dan uyarlayan: Dilek Güven
Yöneten: Dilek Güven
Oyuncular: DSM Tiyatro Atölyesi Oyuncuları
Tarih: 25-29 Mart 2009
Saat: 19.30

“Oyunum izleyenin kafasında bir soru uyandırıyorsa
ve izleyen bundan böyle bu sorunun yanıtını bulamadan,
yaşam karşısında vermesi gereken o yanıtı bulamadan
yaşayamıyorsa,o zaman amacıma ulaşmışım demektir.”

Max Frisch


Max Frisch’in “Andorra” adlı oyunundan uyarlanan “Öteki” adlı oyun Diyarbakır Sanat Merkezi’nde!...

Diyarbakır Sanat Merkezi, tiyatro ile ilgilenen gençlere yönelik gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncusu Dilek Güven, Diyarbakır Sanat Merkezi’nin bu yıl uygulamaya başladığı “aidiyet, öteki, kimlik” temalı proje kapsamında Diyarbakır’da yaşayan ve tiyatroya ilgi duyan gençlerle beraber yaklaşık bir ay süren bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Tiyatro ile daha önce ilgilenmiş olan gençlerin yanısıra tiyatro ile ilk defa tanışma fırsatı bulan yaklaşık 20 gencin katıldığı atölye süresince gençlere temel oyunculuk eğitimleri verildi. Eğitimlerle beraber Dilek Güven’in, Max Frisch’in “Andorra” adlı oyunundan uyarladığı “öteki” adlı oyun üzerinde çalışıldı. Sözkonusu oyun, kitlelerin bireyi yok edici önyargısallığını vurgularken, kimlik sorunsalını da irdeliyor. Önyargı yoluyla bireyin kendini kendisi olarak ortaya koymasının önüne geçildiğini, başkalarının gözünde nasıl gözüküyorsa o hale getirildiğini; yani yok etmek için önce yok edilecek şeyin varedilmek olduğuna dikkat çekiyor.

Yönetmenliğini, daha önce de ulusal ve uluslararası birçok atölye çalışmasında eğitmen olarak yer alan Dilek Güven’in yaptığı oyunun prömiyeri Diyarbakır Sanat Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Oyun 25-29 Mart tarihleri arasında DSM sahnesinde görülebilir.

|