DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Öteki (yi) (den) (de) (ye)

25-29 Mart 2009

Tiyatro: Öteki (yi) (den) (de) (ye)

Yazan: Max Fischer
Andorra’dan uyarlayan: Dilek Güven
Yöneten: Dilek Güven
Oyuncular: DSM Tiyatro Atölyesi Oyuncuları
Tarih: 25-29 Mart 2009
Saat: 19.30

“Oyunum izleyenin kafasında bir soru uyandırıyorsa
ve izleyen bundan böyle bu sorunun yanıtını bulamadan,
yaşam karşısında vermesi gereken o yanıtı bulamadan
yaşayamıyorsa,o zaman amacıma ulaşmışım demektir.”

Max Frisch


Max Frisch’in “Andorra” adlı oyunundan uyarlanan “Öteki” adlı oyun Diyarbakır Sanat Merkezi’nde!...

Diyarbakır Sanat Merkezi, tiyatro ile ilgilenen gençlere yönelik gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncusu Dilek Güven, Diyarbakır Sanat Merkezi’nin bu yıl uygulamaya başladığı “aidiyet, öteki, kimlik” temalı proje kapsamında Diyarbakır’da yaşayan ve tiyatroya ilgi duyan gençlerle beraber yaklaşık bir ay süren bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Tiyatro ile daha önce ilgilenmiş olan gençlerin yanısıra tiyatro ile ilk defa tanışma fırsatı bulan yaklaşık 20 gencin katıldığı atölye süresince gençlere temel oyunculuk eğitimleri verildi. Eğitimlerle beraber Dilek Güven’in, Max Frisch’in “Andorra” adlı oyunundan uyarladığı “öteki” adlı oyun üzerinde çalışıldı. Sözkonusu oyun, kitlelerin bireyi yok edici önyargısallığını vurgularken, kimlik sorunsalını da irdeliyor. Önyargı yoluyla bireyin kendini kendisi olarak ortaya koymasının önüne geçildiğini, başkalarının gözünde nasıl gözüküyorsa o hale getirildiğini; yani yok etmek için önce yok edilecek şeyin varedilmek olduğuna dikkat çekiyor.

Yönetmenliğini, daha önce de ulusal ve uluslararası birçok atölye çalışmasında eğitmen olarak yer alan Dilek Güven’in yaptığı oyunun prömiyeri Diyarbakır Sanat Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Oyun 25-29 Mart tarihleri arasında DSM sahnesinde görülebilir.

|