DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Öteki (yi) (den) (de) (ye)

5/8 Mart 2009

Tiyatro: Öteki (yi) (den) (de) (ye)
Yazan: Max Fischer
Andorra’dan uyarlayan: Dilek Güven
Yöneten: Dilek Güven
Oyuncular: DSM Tiyatro Atölyesi Oyuncuları
Saat: 19.30

Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncusu Dilek Güven, Diyarbakır Sanat Merkezi’nin bu yıl uygulamaya başladığı “aidiyet, öteki, kimlik” temalı proje kapsamında Diyarbakır’da yaşayan ve tiyatroya ilgi duyan gençlerle beraber yaklaşık bir ay süren bir atölye çalışması gerçekleştirdi.


“Oyunum izleyenin kafasında bir soru uyandırıyorsa
ve izleyen bundan böyle bu sorunun yanıtını bulamadan,
yaşam karşısında vermesi gereken o yanıtı bulamadan
yaşayamıyorsa,o zaman amacıma ulaşmışım demektir.”

Max Frisch


Max Frisch’in “Andorra” adlı oyunundan uyarlanan “Öteki” adlı oyun Diyarbakır Sanat Merkezi’nde!...

Diyarbakır Sanat Merkezi, tiyatro ile ilgilenen gençlere yönelik gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncusu Dilek Güven, Diyarbakır Sanat Merkezi’nin bu yıl uygulamaya başladığı “aidiyet, öteki, kimlik” temalı proje kapsamında Diyarbakır’da yaşayan ve tiyatroya ilgi duyan gençlerle beraber yaklaşık bir ay süren bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Tiyatro ile daha önce ilgilenmiş olan gençlerin yanısıra tiyatro ile ilk defa tanışma fırsatı bulan yaklaşık 20 gencin katıldığı atölye süresince gençlere temel oyunculuk eğitimleri verildi. Eğitimlerle beraber Dilek Güven’in, Max Frisch’in “Andorra” adlı oyunundan uyarladığı “öteki” adlı oyun üzerinde çalışıldı. Sözkonusu oyun, kitlelerin bireyi yok edici önyargısallığını vurgularken, kimlik sorunsalını da irdeliyor. Önyargı yoluyla bireyin kendini kendisi olarak ortaya koymasının önüne geçildiğini, başkalarının gözünde nasıl gözüküyorsa o hale getirildiğini; yani yok etmek için önce yok edilecek şeyin varedilmek olduğuna dikkat çekiyor.

Yönetmenliğini, daha önce de ulusal ve uluslararası birçok atölye çalışmasında eğitmen olarak yer alan Dilek Güven’in yaptığı oyunun prömiyeri daha önce Diyarbakır Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilmişti. 25-29 Mart tarihleri arasında DSM sahnesinde gösterimi gerçekleşen oyun 5/8 Nisan tarihlerinde DSM’de yeniden görülebilir.

|