DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

O’na Kangren Hamleler

 

26 Ekim 2008, Cumartesi

İlk Kitap: O’na Kangren Hamleler
Yazar: Fırat Kaya
Saat:18.00

Ona Kangren Hamleler Üzerine Birkaç Çeşitleme

‘Görüyorum, duyuyorum, susuyorum,’ der Whitman. Şiirin kendisinin pezevengi olmadığı noktadan yola çıkarak, çığırtkanlıktan uzak bir şiir yaratmanın heyecanını sürdürüyorum; görüp, duyup, susarak…
Düşünce, kramp ve sus oylumlu bir şiirin yamaçlarına tırmandım, uçurumun erotizmine kapıldım, tırmandım…

* * *

Şiirde kötücül bir edilgenliği yokladım/yokluyorum. Küt, çatal bir dille ilişkileniyorum şiire. Rotasız ve sürekli yağmur damlacıkları gibi sessiz fakat yıkıcı bir imge kullanıyorum. Bu yüzden diyebilirim ki şiir(im) yutulmamalı çiğnenmeli.

* * *

Ona kangren hamleler üç dosyadan oluşuyor. İlk dosya yaklaşık üç yıl önce yazıldı;son dosya yaklaşık bir yıl önce. Yani üç yıllık bir avantür.


* * *

Protez Şiire Dokuzgen Musalar

Sağır otlar arasından geliyorum
Arıların kamburunda öpüşüp

bal gibi yaya!

Kılçığımla tutuşan şiire
Fal açtım dokuz boğumlu

Argo sibernetik!

* * *

O halde anlatalım:

Ona kangren hamleler
kurak, bulanık bir nefesin pasla mühürlediği elverişli bir hayvanat bahçesi adıdır. Boş kafeslerin ve rendelenmiş bakıcıların göğünde kanatlarımı eller in serin safrasına bandım ve unutarak süzüldüm. Kapıya seğiren gözlerimdeki kutlu çürümenin tadını çıkararak, boktan mal edilmiş bir anakaraya döktüm parmaklarımı.
Şiire tersten dokundum aynayla ilk çarpışmasındaki gibi mızmız bir çocuğun. Acımasız tekerlemelerden ve defolu dizelerden sızan boşlukta som papara urbasından saksılık beleş retoriklere; sesi dağlayan mürekkebin geçirgenliğiyle sürdüğüm. Belleğimdeki artçı şokların biriktiği bir sepet ya ön lop savağında bir sepet kangren bitki ya... bir komşu şiirler sepeti…

Fırat Kaya


Fırat Kaya kimdir?

15.09.1988 Diyarbakır doğumlu. Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde okuyor.

|