DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

O’na Kangren Hamleler

 

26 Ekim 2008, Cumartesi

İlk Kitap: O’na Kangren Hamleler
Yazar: Fırat Kaya
Saat:18.00

Ona Kangren Hamleler Üzerine Birkaç Çeşitleme

‘Görüyorum, duyuyorum, susuyorum,’ der Whitman. Şiirin kendisinin pezevengi olmadığı noktadan yola çıkarak, çığırtkanlıktan uzak bir şiir yaratmanın heyecanını sürdürüyorum; görüp, duyup, susarak…
Düşünce, kramp ve sus oylumlu bir şiirin yamaçlarına tırmandım, uçurumun erotizmine kapıldım, tırmandım…

* * *

Şiirde kötücül bir edilgenliği yokladım/yokluyorum. Küt, çatal bir dille ilişkileniyorum şiire. Rotasız ve sürekli yağmur damlacıkları gibi sessiz fakat yıkıcı bir imge kullanıyorum. Bu yüzden diyebilirim ki şiir(im) yutulmamalı çiğnenmeli.

* * *

Ona kangren hamleler üç dosyadan oluşuyor. İlk dosya yaklaşık üç yıl önce yazıldı;son dosya yaklaşık bir yıl önce. Yani üç yıllık bir avantür.


* * *

Protez Şiire Dokuzgen Musalar

Sağır otlar arasından geliyorum
Arıların kamburunda öpüşüp

bal gibi yaya!

Kılçığımla tutuşan şiire
Fal açtım dokuz boğumlu

Argo sibernetik!

* * *

O halde anlatalım:

Ona kangren hamleler
kurak, bulanık bir nefesin pasla mühürlediği elverişli bir hayvanat bahçesi adıdır. Boş kafeslerin ve rendelenmiş bakıcıların göğünde kanatlarımı eller in serin safrasına bandım ve unutarak süzüldüm. Kapıya seğiren gözlerimdeki kutlu çürümenin tadını çıkararak, boktan mal edilmiş bir anakaraya döktüm parmaklarımı.
Şiire tersten dokundum aynayla ilk çarpışmasındaki gibi mızmız bir çocuğun. Acımasız tekerlemelerden ve defolu dizelerden sızan boşlukta som papara urbasından saksılık beleş retoriklere; sesi dağlayan mürekkebin geçirgenliğiyle sürdüğüm. Belleğimdeki artçı şokların biriktiği bir sepet ya ön lop savağında bir sepet kangren bitki ya... bir komşu şiirler sepeti…

Fırat Kaya


Fırat Kaya kimdir?

15.09.1988 Diyarbakır doğumlu. Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde okuyor.

|