DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Norair Chahinian “Boşluğun Gücü” Sergisiyle 3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde

Norair Chahinian “Boşluğun Gücü” Sergisiyle 3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde

São Paulo doğumlu fotoğraf sanatçısı Norair Chahinian’ın Mayıs 2015’te DEPO’da sergilenen “Boşluğun Gücü” isimli çalışması, 3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri kapsamında Diyarbakır’a geldi. Sanatçının aile tarihinin izlerini sürererek Maraş’a, Urfa’ya ve İskenderun’a yaptığı yolculuklarda çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan sergi, Anadolu’dan göç ettirilmiş Ermeni bir ailenin dördüncü kuşak torununun, Brezilya’dan Anadolu’ya geri dönüşünün hikâyesini anlatıyor. Anadolu coğrafyasının ‘dışarıdan’ tanığı olan sanatçı, "Boşluğun Gücü" ile köklerine dönüşün ve ‘içeriden' tanıklığın imkânlarını ve imkânsızlıklarını sorguluyor.  

“Boşluğun Gücü” sergisinin açılışı, Fotoğraf Günleri’nin ilk etkinliği olarak, 16 Ekim 2015 tarihinde saat 18:00’da sanatçı Norair Chahinian’ın katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda gerçekleşti. Bu yıl ‘Sınır’ teması etrafında düzenlenen Fotoğraf Günleri, Türkiye, Ermenistan, Irak Kürdistanı, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’dan fotoğraf sanatçıları, gazeteci ve akademisyenleri bir araya getirdi. Tema kapsamında sergilerin, söyleşilerin, gösterimlerin, portfolyo okuma ve atölye çalışmalarının yer alacağı program, 16-18 Ekim 2015 tarihlerinde kentin farklı mekânlarında gerçekleştirildi.

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği tarafından düzenlenen, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliği ve desteğiyle ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığı ile gerçekleşen 3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri kapsamındaki “Boşluğun Gücü” sergisi, Anadolu Kültür ve Calouste Gulbenkian Vakfı işbirliğiyle gerçekleşiti.

Norair Chahinian kimdir ?

1979'da, kökleri Urfa, Maraş, İskenderun ve Kesab'a uzanan bir ailenin çocuğu olarak Brezilya'da, São Paulo'da dünyaya geldi. Fotoğrafa olan sevgisini, Maraş'tan sürüldükten sonra Halep'e yerleşmiş ve orada Studio Photo Shahinian adında bir stüdyo işletmiş olan büyükbabası Avedis Shahinian'dan aldı. Mimarlık ve Sanat Tarihi alanında öğrenim gördü. Çeşitli fotoğraf projeleri için Güney Amerika, Avrupa, Kafkasya ve Ortadoğu'da bulundu. Fotoğrafları, günlük gazeteler ve süreli yayınlarda yayımlandı; çeşitli sergilerde yer aldı. 2008'de, Buenos Aires'te, "Armenia" adlı bir fotoğraf albümü yayımlandı. Türkiye'ye ilk kez, yurtlarını terk etmek zorunda bırakılmış ailesinin izlerini bulmak üzere, 2012'de geldi.

|