DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Neynika Dili / Yüreğin Aynası

01 Şubat 2009, Pazar

Yazarları Okuyor: Neynika Dili / Yüreğin Aynası
Konuşmacı:Ömer Dılsoz
Saat: 16.00

Ömer Dilsoz kimdir?

1978 de Hakkâri’nin Güzereş köyünde dünyaya geldi. 3 roman (Hêviyên Birîndar / Yaralı Umutlar, Bêhna Axê / Toprağın Kokusu û Neynika Dilî / Yüreğin Aynası) ve bir şiir kitabı (Bila Gotineke Minute jî Hebe/Bizim de bir Sözümüz Olsun) olan Dilsoz, Azadiya Welat Gazetesi’nde köşe yazarı ve şimdi de Diyarbakır’da edebiyat çalışmalarına devam etmektedir.

Zarok û Çirok / Dest Pêka Pedagojiya Kurdi / Çocuk ve Masal / Pedagojiye Giriş
18 Nisan 2009, Cumartesi

Yazarları Okuyor: Zarok ûÇirok / Dest Pêka Pedagojiya Kurdi / Çocuk ve Masal / Pedagojiye Giriş
Yazar : Ramazan Pertev
Saat: 16.00

Orijinal adı Zarok û Çirok / Destpêka Pedagojıya Kurdi (Çocuk Ve Masal / Pedagojiye Giriş) olan kitabın baskısı Doz yayınevi tarafından yapıldı.

Kürtçe yazılmış bir pedagoji kitabı olan Zarok û Çirok , 2 bölümden oluşuyor.
Birinci bölümde çocukluk dönemi gelişim özellikleri, eğitim ve dil gelişimi, çocukluk döneminde görülen davranış bozukluklarıyla ilgili genel konular ele alınmış ve bu konularla ilgili okuyucuya genel metodolojik bilgiler verilmiş. İkinci bölümde ise halk anlatılarının ve özelde masalın çocuk gelişimi ve eğitimi üzerindeki etkisi ve önemi üzerinde duruluyor. Bundan hareketle bazı Kürt halk anlatılarının, masallarının psikolojik ve pedagojik değerlendirmeler yapılıyor. Son bölümde Kürtçeye çevrilen Psikoanalitik Hikayeler ve Ana-Baba Tutum Ölçeği adında 2 test var. Bu testler daha çok ebeveynlere yönelik. Kitabın sonunda okuyucuya kolaylık sağlaması açısından Kürtçe-Türkçe-İngilizce hazırlanmış küçük bir sözlük bulunuyor...

Ramazan Pertev kimdir?

Diyarbakır doğumlu olan Ramazan PERTEV, 1998 Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu olup Diyarbakır’da psikolojik danışman olarak çalışmaktadır. Çocuk ve kadın haklarıyla ilgili çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmış olan Pertev, çeşitli zamanlarda ana dilin önemi, toplumsal şiddet, kadına yönelik şiddet ve Kürt toplumunda sivil düşüncenin gelişmesiyle ilgili değişik panel, konferans ve sempozyumlara katılmış, bu konuda sunum ve tebliğler vermiştir. Merkezi Diyarbakır’da olan Psikososyal Araştırmalar Enstitüsünün de kurucularından olan Pertev’in Diyarbakır’da liseli gençlerin “Özbenlik” algılamasıyla ilgili Prof. Dr. Omer Satıcı ile beraber yaptığı yayımlanmış bir araştırması da bulunmaktadır. Çocukluğundan itibaren Kürt dili ve edebiyatıyla ilgili olan Pertev’in “Zarok û Çîrok(Destpêka Pedagojıya Kurdî)” dışında yayınlanma aşamasında olan başka çalışmaları da bulunmaktadır.

|