DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Diyarbakır Sanat Merkezi, 20. yılına yeni bir programla giriyor. DSM’nin alandaki deneyimini sanat ve siyaset odağında yer alan tartışmalarla ilişkilendirerek değerlendirmeyi amaçlayan Muhtemel Gelecekler: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar programı çevrimiçi bir konuşma ve seminer dizisi olarak tasarlandı. Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenen düşünsel kanallarla tartışmaya açmayı planlayan çevrimiçi program, herkese açık bir açılış ve kapanış etkinliğinin yanı sıra katılımcıların açık çağrı yoluyla belirleneceği dört kapalı seminerden oluşuyor.

Kasım-Aralık 2021 boyunca sürecek programda, açılış ve kapanış etkinliklerinin ara döneminde birbirini takip eden dört kapalı oturumdan oluşan bir seminer dizisi gerçekleşecek. Diyarbakır, Batman ve Mardin ile onların komşu şehirlerinden katılımcılara açık olacak seminer dizisinde, dört hafta boyunca haftada bir akşam üç saat süresince felsefe, sosyal bilimler ve sanat alanından önemli isimler katılımcılarla buluşacak. Ferda Keskin, Sibel Yardımcı, Özlem Güçlü ve Erden Kosova’nın yürütücülüğünü üstleneceği seminer dizisinde, katılımcıların disiplinlerarası tartışmalara aktif katılımını sağlamaya yönelik olarak okuma ve izleme önerileri de paylaşılacak. Programa kayıt olmak isteyen katılımcıların disiplinlerarası çalışmaya ilgi duyması, sanat ve sosyal bilimler alanlarında temel ön bilgiye sahip olması bekleniyor. Geleceği, bugünden ve geçmişten kuran bir perspektifle hakikat, eşitlik, adalet gibi kavramları tartışmaya açan, dünyaya bakıştaki insan merkezliliği tekrar düşünmeye sevk eden, sanata güncel tartışmaların izdüşümü ile bakmanın imkânlarını arayan sorular etrafında geliştirilen program, günümüze dair taze ve yeni bakış açıları üretebilmeyi amaçlıyor. Ücretsiz olarak düzenlenen programda katılımcılar kontenjan sınırına göre kabul edilecek.

Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen Muhtemel Gelecekler, Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar Programı, Anadolu Kültür işbirliği ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi desteğiyle gerçekleşiyor.

Seminer programına kayıt için: https://bit.ly/3uZRKEl

Detaylı bilgi ve sorular için: info@diyarbakirsanat.org 

 

Diyarbakır Sanat Merkezi

2002'de kurulan Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), Diyarbakır ve çevresinde sanatsal üretimi ve kültürel çalışmaları destekleyen projeler yürütür ve işbirlikleri geliştirir. Kültürel haklar konusunda sivil toplum kuruluşlarını da içeren çalışmalar ve sanatçılar için kanallar açan çeşitli projeler hayata geçiren ve 20 yıl içinde binin üzerinde etkinliğe ev sahipliği yapan DSM, son on yıldır özellikle genç nesiller için kolektif üretimi ve farklı disiplinlerde üretenlerin buluşmasını destekleyen film, fotoğraf ve edebiyat programlarına odaklanıyor.|