Mezopotamya Mitolojisinin Tiyatrosal İmkanları

12 Ekim 2002, Cumartesi - 14:00
Konu: Mezopotamya Mitolojisinin Tiyatrosal İmkanları
Konuşmacı: Metin Boran
Söyleşide, yaklaşık beş bin yıllık geçmişi olan Mezopotamya uygarlığının, mitolojik, halksal ve toplumsal birikiminin günümüz sanat ve edebiyatına tematik olarak sağladığı olanaklardan bahsedilecek.

Özel olarak tiyatro sanatına ilişkin tema, konu, biçim, biçem ve oyunculukla ilgili deneysel çalışmalarda ilkel ritüel ve kuttörenlerden yararlanma girişimleri değerlendirilerek, şimdiye kadar bu birikimden yararlanmış olan yerli ve yabancı oyuncu ve yazarların örnek metinlerinin dramaturjik ve eleştirel yorumu yapılacak. Buna paralel olarak Mezopotamya mitolojisinin, mitsel ve tarihsel köklerine inmek ve bu birikimi tekrar anımsatmak söyleşinin temel hedefi

METİN BORAN

1966 yılında Avşar'da doğdu. 1995'te Ankara Üniv. Dil ve Tarih-Coğrafya Fak. Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Devlet Tiyatrosu, Özel Tiyatro grupları ve Üniversite tiyatrolarında yönetmenlik, reji asistanlığı, ve oyunculuk yaptı.

Aynı zamanda çeşitli dergilerde sanat üzerine yazılar yazmaktadır. Demokrasi ve Ü. Gündem gazetesinde tiyatro eleştirmenliği yaptı. Şimdiye kadar yönettiği oyunlardan bazıları; Nazım Hikmet'in "Şeyh Bedrettin Destanı", Murathan Mungan'dan "Taziye", Adem Atar'ın "Özgürlük Oyunu", Haldun Taner'den "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım", Antonoi Skarmeta'dan "Ateşli Sabır".
Almanya'da bulundu ve "Theater Ala Turca"da yönetmenlik yaptı. Ardından Stuttgard'da "Tiyatro Güneş"te, Oktay Arayıcı'nın "Nafile Dünya" adlı oyunu ile Orhan Kemal'in "Kardeş Payı" oyunlarını yönetti.

İki yıldır Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği yapıyor. Diyarbakır'da Murathan Mungan'ın "Mahmud ile Yezida" adlı oyunu ve Dario Fo'nun "Kadın Oyunları"ndan bir seçki hazırlayıp yönetti.

Ayrıca Howard Fast'ın romanından Sermet Çağan'ın oyunlaştırdığı "Sacco ile Vanzetti" ve Vasıf Öngören'in "Zengin Mutfağı" oyunlarını yönetti.

Şimdilerde Y. Özgür Gündem gazetesinde Sanat ve Kültür üzerine haftalık yazılar yazıyor ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ndeki görevini sürdürüyor.

|