DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

merhabarev

13-31 Ocak 2007

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

MERHABAREV DİYARBAKIR’DA

13 OCAK’TA AÇILIYOR

 

Türkiye’den ve Ermenistan’dan on belgesel fotoğrafçının ortaklaşa hazırladığı '' Merhabarev '' adlı sergi, 13 Ocak 2007 Cumartesi tarihinde Diyarbakır Sanat Merkezi’nde açılacak.. İstanbul ve Erivan’da günlük yaşam görüntülerinden oluşan sergi Ekim 2006’da Ermenistan’ın başkenti Erivan’da açılmış ve ilgiyle izlenmişti. İstanbul’dan sonra Avrupa ve Asya’nın çeşitli kentlerinde turneye çıkacak olan sergiyle birlikte dört dilde albüm yayınlandı. Fotoğrafçılar bu çalışmanın her aşamasında olduğu gibi günlük yaşamı fotoğraflarken de geleceğe bakmaya çalıştılar ve geleceğin önemine dikkat çekmek istediler. Önyargılar ve diyalog eksikliği nedeniyle giderek büyüyen problemlerin, ilişkilerin normalleşmesiyle daha kolay çözüm yoluna gireceğini düşünerek çektikleri fotoğraflar aracılığıyla iki kentten, Erivan ve İstanbul’dan gözlemlerini yansıttılar. Fotoğrafçılar, sergide yer alan çalışmalarıyla doğrudan diyaloğun ve önyargısız bakışın altını çizmeye çalıştılar.Serginin ismi Türkçe ve Ermenice’de ‘selam’ anlamı taşıyan kelimelerin (Merhaba - Barev) birleşiminden meydana geliyor.

İki ülkeden on belgesel fotoğrafçının bir araya gelerek Mart 2006 tarihinde başladıkları çalışmalar 8 ay sürdü. Narphotos’dan beş fotoğrafçı 3 Mayıs’ta gittikleri Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bir hafta kalarak günlük hayatı yansıtan fotoğraflar çektiler. Çalışmanın ikinci aşamasında Patker Photo’dan beş Erivanlı fotoğrafçı 26 Haziran’da İstanbul’a gelerek kentin günlük hayatını belgelediler.

Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren NarPhotos ile Erivan’da sürdüren Patkerphotos ajansları belgesel çalışmalar yapıyor, fotoröportajlar hazırlıyor ve haber fotografları üretiyor. İki grup da toplumsal sorunlar, insanlığın ortak problemleri, ve barış konularına yoğunlaşmış.MERHABAREV sergisi için toplam 18.000 kare fotoğraf çekildi. Bu fotoğraflardan seçilen 130 adet siyah-beyaz çalışma sergiyi oluşturdu.

Bu ortak çalışmada fotoğrafçılar yaşadıkları kentleri birbirlerinin gözlerine emanet ettiler. Her iki grup kültürel ve coğrafi olarak çok yakın oldukları halde bir o kadar da yabancı oldukları iki kentte bulundukları günler içinde insanları olabildiğince tanımaya ve anlamaya çalıştılar. Yüzeysel görüntünün biraz ötesini görmeye gayret ederek fotoğraf çektiler. Sosyal hayatın farklı noktalarını göstermeye çalışan fotoğrafçılar; iki kentin ortak mekanları, mimari, alışveriş, din, spor, eğlence, eğitim, törenler gibi bir çok başlıkta fotoğraflar ürettiler. Fotoğrafçıların ilk kez yaşadıkları bu deneyim boyunca ilginç olaylar yaşandı. İstanbul ve Erivanlı on fotoğrafçı MERHABAREV sergisiyle hem 'kendilerini' hem 'ötekini’ ziyaretçilere göstermeyi hedefliyorlar. 13–31 Ocak 2007 tarihleri arasında Diyarbakır Sanat Merkezi’nde açık kalacak MERHABAREV İstanbul-Erivan fotograf sergisinde, Türkiye’den Serra Akcan, Kerem Uzel, Mehmet Kaçmaz, Tolga Sezgin ve Özcan Yurdalan’ın Erivan fotoğrafları; Ermenistan’dan ise Karen Mirzoyan, German Avagyan, Ruben Mangasaryan, Nelli Şişmanyan ve Anahit Hayrapetyan’ın İstanbul fotoğrafları yer alıyor. Sergi İstanbul’dan sonra şimdi de Diyarbakır’da. Bundan sonra her iki ülkenin çeşitli kentlerinde tekrarlanacak Rusya, Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, İran, KKTC gibi ülkelerde turneye çıkacak. Bu çalışmanın çeşitli aşamaları Henrich Böll Stiftung Derneği, Anadolu Kültür, Caucasus Media Istutute, Chrest Foundation ve Karşı Sanat Çalışmaları tarafından desteklendi.

|