DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Masal Günleri

       

15 Kasım 2008, Cumartesi


Saat: 13:00
Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi Kütüphanesi

Bir varmış bir yokmuş, memleketin birinde çocuklar varmış ama kitaplar yokmuş, kitaplar varmış ama okuyan yokmuş…Bu duruma çok üzülen Diyarbakır Sanat Merkezi’nin ablaları ve ağabeyleri düşünmüşler,taşınmışlar, bu böyle olmaz deyip işe koyulmuşlar. Çocuk kitapları yayınlayan yayınevleriyle görüşmüşler; ne yapıp edip tez yoldan kütüphaneye çuvallar dolusu hikaye, masal, çalışma kitapları getirtmişler. Sonra demişler ki çocukları buyur edelim kütüphaneye; hem ablalar ve ağabeyler farklı diyarlardan masallar okusunlar onlara, hem kütüphaneyi görsünler, bilsinler hem de kitapları tanısınlar, sevsinler; alıp okuyuversinler.

Yola koyuluvermişler, az gitmişler uz gitmişler Tevfik Fikret İlköğretim Okulu’nun kapısını çalmışlar, okulun 5-10 yaş arasındaki çocuklarını buyur etmişler DSM kütüphanesine. Anneler babalar tutup ellerinden getirmişler çocuklarını, çocuklar içeride ağabeylerinden ve ablalarından birbirinden güzel masalları dinlerken, anneler babalar dışarıda bir yandan sohbet edip bir yandan da çocuklarını seyreylemişler. Okuma saati bitince alıp çocuklarını mutlu mesut evlerinin yolunu tutmuşlar.

DSM ahalisi bakmış ki herkes durumdan hoşnut, haber salmış memleketin dört bir yanına:

“Duyduk duymadık demeyin, 15 Kasım 2008, Cumartesi günü saat:13.00’te DSM Kütüphanesi’nde çocuklara masallar okuna, haberiniz ola!...”

|