DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Konuşmacı: Elisabet Hugosun

 

3 Ekim 2009, Cumartesi

Konuşmacı: Elisabet Hugosun
Saat: 15.00

Diyarbakır Sanat Merkezi, İsveç Devlet Tiyatrosu 'Riksteatern' işbirliği ile 1-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında bir seminer gerçekleştirdi. Risksteatern'de çocuk tiyatrosu üzerine çalışmalarını sürdüren yönetmen Elisabet Hugoson’un konuşmacı olarak yer aldığı seminerde çocuklarla ilgili çalışma yapan çeşitli sivil toplum kuruluşları ile öğretmenler, aileler, yerel ve merkezi yönetimlerin ilgili birimleri ile bu alanda çalışma yapan kurum çalışanları ve ilgili kişiler yer aldı. 

Hugoson: “Çocukların sanata ihtiyacı var mı?”

Diyarbakır Sanat Merkezi, “Riksteatern” işbirliğiyle başlattığı tiyatro atölyesi kapsamında Elisabet Hugoson’un konuşmacı olarak yer aldığı “Çocuk sanattan ‘ne’ anlar?” başlıklı bir seminer gerçekleştirdi. İlginin yoğun olduğu seminerde, Hugoson, çocuk tiyatrosu, çocukların sanat, kültür ve yaşam içindeki yeri üzerine deneyimlerini paylaştı. Daha önce sahnelenen oyunların videolarının gösteriminin de yapıldığı seminerde, çocukların algılama açısından yetişkinlerden farklı olmadığına dikkat çekildi. Hugosun, “Tek fark çocukların, yetişkinlerin deneyimlerine sahip olmamalarıdır” dedi.

“Riksteatern” tiyatrosunun İsveç’teki yeri ve amacı üzerinde bilgi veren Hugosun, 42 bin üyelerinin bulunduğunu belirterek,“1933 yılından beri faaliyet yürüten tiyatromuz, şu güne kadar 10 bin etkinlik gerçekleştirdi, 1.2 milyon insana ulaştık” dedi. Kendisi hakkında bilgi veren Hugoson, Riksteatern tiyatrosunun dünyanın turne yapan en büyük tiyatrosu olduğuna dikkat çekti. Hugoson, hedef kitlesine ulaşırken, hiçbir etnik, sosyal ve sınıfsal bir ayrım gözetmeksizin her kesime eşit bir mesafede durduklarına işaret ederek “ biz dünyadaki bütün çocuklara ulaşmak istiyoruz. En önemlisi de tiyatro izleme ya da oyun çıkarma şansı olmayan dezavantajlı kesimlere ulaşmak istiyoruz” dedi.
Tiyatro gurubu olarak “Çocukların sanata ihtiyacı var mıdır?” sorusunu sorduklarını belirten Hugoson, çocukların yetişkinlerden farkı olmadığını dile getirdi. Hugoson, çocukların sanatsal yaşama katılım hakkının olması gerektiğini ifade etti. “Biz onları korumak yerine, onlarla birlikte hayata karşı savaşmak zorundayız.” diyen Hugoson, sahip oldukları anlayışın çocuklarla gerçekleri paylaşmak yönünde olduğunu söyledi. Yaptıkları oyunların içerik ve çerçevesi konusunda bilgi veren Hugoson, Bangledeş’te yapılmış bir göçmen filminin gösterimini de yaptı. Film, Bangledeş’te mağdur durumda olan göçmen çocukların hem hikâyelerini hem de kendi hikayelerine nasıl bir sanatsal biçim verdiklerine ayna tutuyor. Sahneledikleri oyunlar hakkında detaylı bilgiler veren Hugoson, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı

 

|