DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Konferansa Sînemaya Kurdî ya Navnetewî / Uluslararası Kürt Sineması Konferansı

 

On yılı aşkın bir süredir 100. yaş gününü arkasında devasa bir birikimle geride bırakan sinema, büyüleyici gücüne güç katarak yoluna devam ediyor. Sektörel bir uğraş olmanın çok ötesinde bugün artık bazı sinema yapımları, yeni medya teknolojilerinin de desteğiyle ’ülke sinemaları’ gibi çerçevesi belli, formel tanımlamaların dışında başka anlamlarını arıyor.

Son yıllarda film sayısı giderek artan ”Kürt Sineması” için de böylesi bir arayışın sözkonusu olduğunu söylemek pekala mümkün. Kürtlerin yerleşik yaşadıkları topraklarda çektikleri filmlerde ya da diasporada çektikleri filmlerde olsun kendini hissettiren ikili bir duygu vardır:Bu filmler Kürtler arasında bir akrabalık, duygudaşlık, bu film beni anlatıyor ruh halini yaratırken, benzer bir duyguyu aynı toprakları paylaştıkları başka halklara da yaşatmaktadır. Çok kültürlülük üzerinden yeşeren bu sinema, yekûnu gösteren bir kavram olarak mı algılanmalı, yoksa ona tekil karakterini veren dünya sinemasına açılacak özgünlüklere sahip “Kürt Sineması” kavramını hak edebilecek mi, tartışmak gerek...

4-13 Aralık 2009 tarihleri arasında Diyarbakır Sanat Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ortaklığ, İsveç Konsolosluğu destekleriyle gerçekleştirilecek olan ”Uluslararası Kürt Sineması Konferansı” filmlerin gösterildiği, film okumalarının yapıldığı, dünyanın değişik yerlerinden akademisyen, yönetmen ve sinemacıların katıldığı metodolojik ve tematik iki oturumuyla yukarıdaki soruyu tartışarak kavramsal bir arayışın kapılarını da aralamayı hedefliyor.

Bu amaçla 4-11 Aralık tarihleri arasında “6 Coğrafya 6 Film” başlığı altında Yarım Ay(Bahman Qubadi), Mın dit(Miraz Bêzar), Herman(Hısen Hesên Elî), Küçük Özgürlük(Yüksel Yavuz), David ve Leyla (Jalal Jonroy), Sıfır Kilometre(Hîner Saleem) filmlerinin gösterimlerinin yanısıra filmler üzerine yönetmen ve film eleştirmenlerinin katılımıyla film okumaları gerçekleştirilecek.

Hîner Saleem, Hîşam Zaman, Miraz Bêzar, Hısen Hesên Elî’nin konuşmacı ve Mustafa Gündoğdu’nun moderatör olarak yer alacağı ilk oturum 12 Aralık 2009, Cumartesi günü saat:13.00’te Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştiriliyor. “Bir Soru Olarak Kürt Sineması” başlığı altında gerçekleştirilecek olan ilk oturumun ardından ikinci oturum ise 13 Aralık 2009, Pazar günü saat: 13.00’te “Kürt Sineması’nı konumlandırmak” başlığı altında gerçekleştirilecek. Sözkonusu oturumda Jalal Jonroy, Tim Kennedy, Yüksel Yavuz, Hamid Dabaşi, Ayça Çiftçi konuşmacı olarak Devrim Kılıç ise moderatör olarak yer alacak.

Avrupa’da düzenlenen bazı festivaller kapsamında “Kürt Sineması”na ilişkin bazı tartışma ve değerlendirmelerin yapıldığı, filmlerin gösterildiği bilinen bir gerçek, ancak bilinen o ki, Kürtlerin en çok yaşadıkları coğrafya olan Türkiye’de ve Diyarbakır’da böylesi bir çalışma ilk defa yapılıyor olacak.

 

|