DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Konferansa Sînemaya Kurdî ya Navnetewî / Uluslararası Kürt Sineması Konferansı

 

On yılı aşkın bir süredir 100. yaş gününü arkasında devasa bir birikimle geride bırakan sinema, büyüleyici gücüne güç katarak yoluna devam ediyor. Sektörel bir uğraş olmanın çok ötesinde bugün artık bazı sinema yapımları, yeni medya teknolojilerinin de desteğiyle ’ülke sinemaları’ gibi çerçevesi belli, formel tanımlamaların dışında başka anlamlarını arıyor.

Son yıllarda film sayısı giderek artan ”Kürt Sineması” için de böylesi bir arayışın sözkonusu olduğunu söylemek pekala mümkün. Kürtlerin yerleşik yaşadıkları topraklarda çektikleri filmlerde ya da diasporada çektikleri filmlerde olsun kendini hissettiren ikili bir duygu vardır:Bu filmler Kürtler arasında bir akrabalık, duygudaşlık, bu film beni anlatıyor ruh halini yaratırken, benzer bir duyguyu aynı toprakları paylaştıkları başka halklara da yaşatmaktadır. Çok kültürlülük üzerinden yeşeren bu sinema, yekûnu gösteren bir kavram olarak mı algılanmalı, yoksa ona tekil karakterini veren dünya sinemasına açılacak özgünlüklere sahip “Kürt Sineması” kavramını hak edebilecek mi, tartışmak gerek...

4-13 Aralık 2009 tarihleri arasında Diyarbakır Sanat Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ortaklığ, İsveç Konsolosluğu destekleriyle gerçekleştirilecek olan ”Uluslararası Kürt Sineması Konferansı” filmlerin gösterildiği, film okumalarının yapıldığı, dünyanın değişik yerlerinden akademisyen, yönetmen ve sinemacıların katıldığı metodolojik ve tematik iki oturumuyla yukarıdaki soruyu tartışarak kavramsal bir arayışın kapılarını da aralamayı hedefliyor.

Bu amaçla 4-11 Aralık tarihleri arasında “6 Coğrafya 6 Film” başlığı altında Yarım Ay(Bahman Qubadi), Mın dit(Miraz Bêzar), Herman(Hısen Hesên Elî), Küçük Özgürlük(Yüksel Yavuz), David ve Leyla (Jalal Jonroy), Sıfır Kilometre(Hîner Saleem) filmlerinin gösterimlerinin yanısıra filmler üzerine yönetmen ve film eleştirmenlerinin katılımıyla film okumaları gerçekleştirilecek.

Hîner Saleem, Hîşam Zaman, Miraz Bêzar, Hısen Hesên Elî’nin konuşmacı ve Mustafa Gündoğdu’nun moderatör olarak yer alacağı ilk oturum 12 Aralık 2009, Cumartesi günü saat:13.00’te Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştiriliyor. “Bir Soru Olarak Kürt Sineması” başlığı altında gerçekleştirilecek olan ilk oturumun ardından ikinci oturum ise 13 Aralık 2009, Pazar günü saat: 13.00’te “Kürt Sineması’nı konumlandırmak” başlığı altında gerçekleştirilecek. Sözkonusu oturumda Jalal Jonroy, Tim Kennedy, Yüksel Yavuz, Hamid Dabaşi, Ayça Çiftçi konuşmacı olarak Devrim Kılıç ise moderatör olarak yer alacak.

Avrupa’da düzenlenen bazı festivaller kapsamında “Kürt Sineması”na ilişkin bazı tartışma ve değerlendirmelerin yapıldığı, filmlerin gösterildiği bilinen bir gerçek, ancak bilinen o ki, Kürtlerin en çok yaşadıkları coğrafya olan Türkiye’de ve Diyarbakır’da böylesi bir çalışma ilk defa yapılıyor olacak.

 

|