DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kısa Film Gösterimleri: FilmTurkey

9 - 10 Ocak 2010

 

Saat: 13.00 – 17.00

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

Diyarbakır Sanat Merkezi, SUNY Fredonia ve Atlantik Film Şirketi tarafından sürdürülen FilmTurkey Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi kapsamında çekilen filmlerin gösteriminin yapılacağı bir etkinliğe evsahipliği yapıyor. 9-10 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan film gösterimi, Türkiye’nin 6 şehrinden film çekmek isteyen 12’şer lise öğrencisinin Amerika’da aldıkları sinema eğitiminden sonra çektikleri kısa ve belgesel filmleri kapsıyor.

 

Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi çerçevesinde lise ve üniversite çağındaki öğrenciler, Türkiye'deki önemli sosyal konular, üzerine kısa filmler çekmek üzere bir yıl boyunca ücretsiz sinema eğitimi aldılar. Eğitmenler için Türkiye’de 6 şehir seçildi ve projeye her şehirden oniki öğrenci katılmaya hak kazandı. Seçilen bu şehirler Edirne, Konya, Sivas, Mardin Artvin ve Antakya idi. Seçim coğrafi, mimari çeşitlilik ve kültürel zenginlik göz önüne alınarak yapıldı. Eğitimler 2008’in Kasım ayında başladı ve yaklaşık bir yıl sürdü. Eğitimciler her şehirde, üç devre halinde, toplam 21 gün eğitim verdiler. Daha sonra öğrenciler guruplar halinde çalışarak her şehirde toplam üç film ürettiler. Bu filmlerin ana teması demokrasi, insan hakları, kadın hakları, ekonomik gelişme ve kültürel çeşitlilik oldu. Proje sonucunda dokuzu kurmaca, dokuzu belgesel olmak üzere toplam 18 film üretildi. Eylül 2009’da her filmi temsilen bir öğrenci, iki haftalığına Amerika Birleşik Devleti'ni ziyaret etti ve eğitimlerine orada devam etti. Öğrenciler, SUNY Fredonia’da filmlerinin son düzeltmelerini tamamladılar. Ses ve ingilizce altyazılarını tamamladılar. Filmlerini Buffalo, Jamestown ve Fredonia’da izleyiciye sundular. Filmler ayrıca Aralık ayında İstanbul’da izleyici ile buluştu.

|