DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kısa Film Gösterimleri: FilmTurkey

9 - 10 Ocak 2010

 

Saat: 13.00 – 17.00

Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

Diyarbakır Sanat Merkezi, SUNY Fredonia ve Atlantik Film Şirketi tarafından sürdürülen FilmTurkey Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi kapsamında çekilen filmlerin gösteriminin yapılacağı bir etkinliğe evsahipliği yapıyor. 9-10 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan film gösterimi, Türkiye’nin 6 şehrinden film çekmek isteyen 12’şer lise öğrencisinin Amerika’da aldıkları sinema eğitiminden sonra çektikleri kısa ve belgesel filmleri kapsıyor.

 

Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi çerçevesinde lise ve üniversite çağındaki öğrenciler, Türkiye'deki önemli sosyal konular, üzerine kısa filmler çekmek üzere bir yıl boyunca ücretsiz sinema eğitimi aldılar. Eğitmenler için Türkiye’de 6 şehir seçildi ve projeye her şehirden oniki öğrenci katılmaya hak kazandı. Seçilen bu şehirler Edirne, Konya, Sivas, Mardin Artvin ve Antakya idi. Seçim coğrafi, mimari çeşitlilik ve kültürel zenginlik göz önüne alınarak yapıldı. Eğitimler 2008’in Kasım ayında başladı ve yaklaşık bir yıl sürdü. Eğitimciler her şehirde, üç devre halinde, toplam 21 gün eğitim verdiler. Daha sonra öğrenciler guruplar halinde çalışarak her şehirde toplam üç film ürettiler. Bu filmlerin ana teması demokrasi, insan hakları, kadın hakları, ekonomik gelişme ve kültürel çeşitlilik oldu. Proje sonucunda dokuzu kurmaca, dokuzu belgesel olmak üzere toplam 18 film üretildi. Eylül 2009’da her filmi temsilen bir öğrenci, iki haftalığına Amerika Birleşik Devleti'ni ziyaret etti ve eğitimlerine orada devam etti. Öğrenciler, SUNY Fredonia’da filmlerinin son düzeltmelerini tamamladılar. Ses ve ingilizce altyazılarını tamamladılar. Filmlerini Buffalo, Jamestown ve Fredonia’da izleyiciye sundular. Filmler ayrıca Aralık ayında İstanbul’da izleyici ile buluştu.

|