DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kısa Film Gösterimi: Bütün İnsanlar Özgür ve Eşittir

2. Uluslararası Kısa Film Festivali (2007)

Ödüllü Filmler Seçkisi

İstanbul Goethe Enstitüsü, KAMER DER İşbirliği ile

 

4 Haziran 2008, Çarşamba

 

Saat: 17.30

 

Diyarbakır Sanat Merkezi, Goethe Enstitüsü ve KAMER DER işbirliği ile

 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin yayınlanmasının 60. yılı nedeniyle "Anımsama, Sorumluluk ve Gelecek Vakfı" Goethe Enstitüsü'yle birlikte 2. Uluslararası Kısa Film Festivali düzenlendi. DSM, festival kapsamında gösterilen ve insan haklarıyla ilgili tartışmaları sinema diline aktaran ödüllü filmler arasından 7 tanesini içeren bir seçkiye evsahipliği yapıyor.

 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 10 Aralık 1948'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bu belge, Milletler Cemiyeti'nin Nasyonal Sosyalizm'in işlediği suçlara ve İkinci Dünya Savaşı'nda yaşanan şiddete bir yanıtıydı. Bugün neredeyse bütün devletler insan haklarını her bireyin evrensel ve vazgeçilmez hakları olarak kabul ediyor. Buna rağmen insan haklarının yorumu ve uygulanması hala tartışmalı bir konu. Bu, özellikle Beyanname'nin 1. maddesi için geçerli:

 

"Bütün insanlar özgür ve onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar."

 

Bu madde, herkesin etnisite, renk, cinsiyet, dil, din, kişisel görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş veya herhangi başka bir ayrım gözetmeksizin bütün haklardan ve bütün özgürlüklerden yararlanabileceğini belirler.

 

 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin yayınlanmasının 60. yılı nedeniyle "Anımsama, Sorumluluk ve Gelecek Vakfı" Goethe Enstitüsü'yle birlikte 2. Uluslararası Kısa Film Festivali'ni düzenledi. Almanya, Estonya, İsrail, Letonya, Litvanya, Polonya, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna ve ABD'deki sinema ve sanat akademilerinin öğrencilerinden, bildiride yer alan onur ve haklar bakımından eşit ve özgür olmak hakkına eleştirel bir yaklaşımda bulunmaları istendi. 10 aday ülkedeki ulusal jüriler en fazla en iyi beş projenin yapımının destekleneceğini duyurdu.

 

Toplam 292 film taslağı teslim edildi. 47 proje ulusal jüriler tarafından desteklenmeye uygun görüldü. 43 film çekildi ve bunlardan 26'sı ödül aldı. Kamer Vakfı, Kamer Derneği ve Diyarbakır Sanat Merkezi ile işbirliği içinde gerçekleştirilen bu gösterimde, insan haklarıyla ilgili tartışmaları sinema diline aktaran ödüllü fılmler arasından 7 tanesini içeren bir seçki sunulmaktadır

|