DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kısa Film Gösterimi: "Teğet" ve "İlk"

Kısa Film Gösterimi:

19 Ekim 2008, Pazar

Saat: 16.00

Yer:Diyarbakır Sanat Merkezi

Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır Sinema Kulübü, Samsun Toplum Gönüllüleri Vakfı 19 Mayıs Gençlik Hizmet Merkezi ve Fotoröportaj Dergisi işbirliğiyle gerçekleştirilen fotoğraf ve kısa film temalı dönemsel yaz projesi kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinden 18 genç bir araya geldi. 1-21 Ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleşen atölyenin ilk üç gününde belgesel fotoğraf üzerine bir çalışma gerçekleştirildi. Ardından Diyarbakır Sinema Kulübü üyelerinden 8 kişinin hazırladığı bir programla katılımcılara senaryo, film okuma, çekim teknikleri üzerine çalışmalar yapıldı. Atölye sonucunda tüm aşamalarında katılımcıların birebir yer aldığı "teğet" ve "ilk" adlı iki kısa film çekildi. Bu filmlerin gösterimi Samsun 19 Mayıs ilçesinde belediyenin de destekleriyle organize edilen bir galayla gerçekleşti. Yaklaşık 250 kişinin katılımıyla gerçekleşen galanın ardından filmler İstanbul'da Hangar Sanat'ın "Sokakta Şenlik Var 2" etkinlikleri kapsamında gösterildi.

İYİ Kİ RASTLAŞTIK

Toplum Gönüllülerinin meşhur “dönemsel”i vardı, bizim önceleri çokça da anlamadığımız, sonrasında fazlasıyla adapte olup dilimize pelsenek yaptığımız. Konuğuyduk bu yaz Samsun 19 Mayıs’ta dönemselinin…

Nereden başlamalı, nasıl anlatmalı!..

Diyarbakır Sinema Kulübünü mü, yoksa Samsun’daki serüveni mi? Yoksa her ikisini birden mi anlatmalı…

Biz henüz biz değil iken, biz henüz 10’a yakın ben iken, 2002’nin kışının Mart’a evirildiği bir mevsimde “biz-ben” olmaya karar verdik. Taktık bir filmi, birlikte seyreyledik: konuştuk, konuştuk, konuştuk… Sonra bir tane, bir tane, bir tane daha taktık, onları da ha babam de babam konuştuk ha konuştuk. Ne vardı sanki bu kadar konuşulacak, eni sonu bir film değil miydi ki?!.. Değilmiş meğer. Konuştukça her filmin bir duygu, bir düşünce, bir dünya vaat ettiğini de o zaman fark ediverdik işte.

Atölyelerde işin mutfağına girdiğimizde, bildiklerimizi unutmayı, her şeyi silbaştan yapmayı öğrendik. Senaryo, kamera, ışık, ses, montaj bilgilerini hayata, sinemaya bakışımıza katık ettik. Hafifinden filmler çekmeye başladığımızdan bu tarafa hanemizde 20’ye yakın kısa ve belgesel filmin yazıldığını gördük. Beş yılı devirdiğimizde 500’e yakın filmi birlikte izleyip tartıştığımız, onlarca atölye yaptığımız; film okumaları, söyleşiler düzenlediğimiz, yazılar yazdığımız görülür elbet. Amatörlükten profesyonelliğe doğru arkadaşların arkalarından su dökmeye başladığımızdan bu yana sayımız da artık on değil, onlarca… Dostlarımızı saymıyoruz bile.

Her neyse, “dışarıdan” izleniyor olmak da iyi, Toplum gönüllülerinin dikizine takıldığımız da fena olmamış hani. Bir kurumun kendini gerçekleştirmesi, sınırını aşması dışa dönük, davete açık olasıymış. DSK rüştünü ispatladı mı bilinmez ama böylesinin, kendisi için büyük ve iyi bir deneyim olduğu muhakkak. Bugüne kadar el yordamı ile bulduklarını, bir tepsiye dizerek sunmak fırsatıydı yaşadıkları. Dizdiklerinin iyi olması dünya güzeli 18 arkadaşın değerlendirmelerine, bundan sonra hayata katacaklarıyla ölçülebilir. Bize kalan, 18 katılımcının ve toplum gönüllülerinin yüreğimizde bıraktıkları sevgi, sıcaklık ve arkadaşlıktı.

Bir arada, 22 gün aynı yemeği yemek, aynı havayı solumak, aynı filmleri izlemek, filmler üzerine konuşmak, senaryo yazmak, yazdığın senaryoyu filme çekmek, bir çocuğun adını koyar gibi “İLK” ve “TEĞET” adlarını koymak; sonra bunu bir akşam yazlık sinema tadında 19 Mayıs sakinlerine “belki şehre bir film gelir” havalarında izletiyor olmak; o filmlere senarist, yönetmen, kameraman, ışık, ses, montajcı adlarında jenerik yazılmak; filmin her repliğine taklit, her sesine kulak, her karesine göz olmak hayat denilen metrajın olabilecek en güzel planları bunlar.

22 günden sonra “biz” sadece biz değil, “dışarıdaki biz”lerle çoğalmışsak, değmeyin keyfimize. Fotoğraflara yansıyan mutlulukları görmek bile tek başına en güzeli. Hem öyle “gülümseyin” komutu ile konserve edilenlerden de değil, yüreğin derin bir yerinden, bir sevgi yansıması, bir mutluluk anı olarak izdüşenlerden.

“Çok eskiden rastlaşacaktık” dedi ya Sabiha, “Vesikalı Yarim”de Halil’e. Bizim için geç sayılır mı, sanmıyorum. İyi ki rastlaştık..

Sevgilerimizle.

Kemal Yıldızhan

Diyarbakır Sinema Kulübü

TOG İçin Bir İlk: Kısa Film ve Fotoğraf Dönemseli

1–21 Ağustos tarihleri arasında Samsun’da Toplum Gönüllüleri Vakfı, Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), Diyarbakır Sinema Kulübü (DSK) ve Fotoröportaj dergisi işbirliğiyle gerçekleştirilen fotoğraf ve kısa film temalı dönemsel yaz projesi her açıdan ilkleri barındırıyordu.

Birincisi, gerçekleştirilen dönemsel projesi TOG için bir ilkti, çünkü TOG bünyesinde gerçekleştirilen ilk sinema çalışmasıydı. Gençlerin toplumsal yaşama demokratik katılımını amaç edinen TOG’un bugüne kadar bir sanat çalışması yapmaması biraz da Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının sanat çalışmalarına bakışındaki eksiklikten kaynaklanıyordu. Bu projeyle TOG sanatın, sinemanın da gençlerin toplumsal yaşama katılımı için anlamlı olduğunu göstermiş oldu. Bu demektir ki gençlere dair çalışma yapan STK’ların çalışmalar yapması için bir alan daha belirlenmiştir.

İkincisi, bu tür eğitimlerde hep batıdan gelenler doğuya bir şeyler öğretirken, ilk defa doğudan gelen eğitmenler yurdun dört bir tarafından öğrencilerle buluştu. Bir katılımcı olarak şunu söyleyebilirim ki Diyarbakır’da, İstanbul’a ulaşmayan çok değerli eserler üretiliyor. Diyarbakır Sinema Kulübü üyesi hocalarımız sinemaya, düşüncelerini anlatabilecek bir form olarak bakıyorlar, hani şu artık metropollerde unutulan anlayışla, sinema bir sanattır anlayışıyla. Bu formasyonla süren üç haftalık eğitimimiz boyunca neredeyse tüm katılımcıların sinema anlayışı yerinden oynadı.

Bence bu projenin sonunda şu tekrar kanıtlanmış oldu; Bu ülkede sanat yapmak isteyen gençler var ve tek istedikleri birazcık yardım. Gençlerin sinemayla anlatacakları çok şey var. Gençler yaratıcılıklarını bir kanaldan sergilemek istiyorlar ve sinema da buna en uygun kanallardan biri.

Bu projeyle birçok sinemasever hayatlarında sinemayı nereye koyacağını gördü. Geleceğin senaristlerinden, sanat yönetmenlerinden, görüntü yönetmenlerinden, kameramanlarından, yönetmenlerinden biri buradaydı. Bu birkaç kişi için bu projenin çok daha önemli bir anlamı vardı. Bu birkaç kişi film çekim süreci içinde yerlerini buldular, sinema dillerini oluşturmada ilk adımları attılar.

Katılımcıların hepsinin hayatları boyunca sinemaya devam edeceğini söyleyemeyiz, fakat katılımcıların hepsinin sinemaya bakışlarının değiştiği kesin. Birçok katılımcı daha önce film izlerken “bu şekilde” düşünmediğini film analizlerinde açık açık dile getirdi. Bu da sinemanın gençlerin yaşamı algılayışlarına büyük etki ettiği anlamına gelir.

Bir ilk olmasına rağmen yapımcılık açısından harika bir çalışmaydı. DSK ekibi her şeyi çok iyi kontrol etti, görev dağılımları olabilecek en iyi düzende gerçekleştirildi. DSK üyeleri, yaptıkları işlerin yanında harika birer eğitimci olduklarını da gösterdiler. Aralarındaki yaptıkları görev dağılımı profesyonel sinema akademilerine taş çıkartacak cinstendi.

Ve dostluklar… Sinemayla ilgilenen 30 kişiyi bir araya koyarsanız ne olur, merak ediyor musunuz? Ben gördüm, harika şeyler oluyormuş. Ders bitiminde çay, kahve arasında ek tartışmalar, başkalarının senaryosuna, görüntü yönetmenliğine laf sokmalar, ikide bir katharsis olmaya çalışmalar… Ne olursa olsun sabah 9’dan akşam 3’e, 4’e kadar sinema, daima sinema.

Daha iyisi olabilir miydi? Muhakkak. Ama bu hepimiz için bir ilkti ve harika bir ilkti.

Kültigin Kağan Akbulut

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (3. Sınıf)

|