DUYURULAR

MUHTEMEL GELECEKLER: Sanat, Kültür ve Siyaset Alanında Güncel Tartışmalar

Dünyanın karşı karşıya olduğu aciliyetler ve krizleri tarihten sanata, toplumsal kuramdan edebiyata birçok farklı alandan beslenerek tartışmaya açan çevrimiçi bir konuşma ve seminer programı.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 25 Eylül-31 Ekim arasında!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, Lîs Yayınları, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Wejêgeh AmedIDiyarbakır Edebiyat Evi işbirliğiyle ve Kültür için Alan desteğiyle çevrimiçi gerçekleşiyor.

3.Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Yola Çıkıyor!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla, ilk ikisi 2013 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin üçüncüsü bu yıl Eylül-Ekim 2020 tarihlerinde düzenleniyor. Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed|Diyarbakır Edebiyat Evi de bu yıl Edebiyat Günleri’nin düzenleyici ortakları arasında yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında gerçekleşecek etkinliklerin hazırlık sürecine paralel olarak düzenlenen iki üretim atölyesinden ilki Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek.

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek. Alman sinemasından güncel ve ödüllü örnekleri Diyarbakırlı sinemaseverlerle buluşturacak olan film gösterimleri Cinemaximum Ceylan Karavil'de 8 numaralı salonda yapılacak.

İlk gösterimi bu yıl Cannes Film Festivali'nde gerçekleşen Fatih Akın'ın yeni filmi Paramparça (Aus dem Nichts) Diyarbakırlı sinemaseverlerle Kino 2017 çerçevesinde buluşacak. Irkçılık ve adalet temalarına odaklanan bu güçlü dram, Akın'ın ilk dönem filmlerine dönüşü olarak kabul ediliyor. Başrolündeki Diane Kruger'a Cannes'da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Paramparça, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre ödülüne aday gösterildi. Film aynı kategori için Oscar yarışında da ön elemeyi geçen 9 yapım arasında yer almakta.

Julian Rosefeldt'in yönettiği ve Cate Blanchett'in 13 farklı karaktere hayat verdiği Manifesto ise yılın en çok konuşulan filmlerinden. Rosefeldt'in büyük ilgi gören aynı isimli video enstalasyon projesinin film versiyonunda Blanchett'ın canlandırdığı karakterler, sanat ve düşünce tarihine yön vermiş kimi manifestoları okuyorlar.  

Geçtiğimiz hafta Avrupa Film Ödülleri'nde Seyirci Ödülü'nü kazanan Maria Schrader imzalı Stefan Zweig biyografisi Şafak Sökmeden (Vor der Morgenröte), usta yönetmen Volker Schlöndorff'un Max Frisch uyarlaması Unutulmayan Aşk (Return to Montauk), Alman sinemasının bir diğer ustası olan Werner Herzog'un çevreci mesajlarla dolu polisiye/gerilim filmi Tuz ve Ateş (Salt and Fire) ve bu yıl Almanya'da gişede büyük başarı kazanan romantik komedi Kör Talih (Mein Blind Date mit dem Leben) de yine Kino 2017'nin Diyarbakır ayağında yer alıyorlar.

Kino 2017 gösterimleri çerçevesinde Diyarbakır'da izleyiciyle buluşacak bir diğer filmse Tavşan Okulu (Die Häschenschule: Jagd nach dem goldenen Ei) isimli animasyon. 1924 yılında yayımlanmış aynı adlı çocuk kitabının bu modern uyarlamasında, haylazlık peşindeki bir tavşanın kendisini içinde bulduğu maceralar anlatılıyor.

Etkinlik çerçevesindeki gösterimlerin biletleri Cinemaximum Ceylan Karavil'den temin edilebilir. Kino 2017 gösterimleri için bilet fiyatları 5 TL olarak belirlenmiştir.

 

kinotr.org

facebook.com/KinotrAlmanFilmleriTurkiyede

goethe.de/istanbul

german-films.de

 

|