DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek. Alman sinemasından güncel ve ödüllü örnekleri Diyarbakırlı sinemaseverlerle buluşturacak olan film gösterimleri Cinemaximum Ceylan Karavil'de 8 numaralı salonda yapılacak.

İlk gösterimi bu yıl Cannes Film Festivali'nde gerçekleşen Fatih Akın'ın yeni filmi Paramparça (Aus dem Nichts) Diyarbakırlı sinemaseverlerle Kino 2017 çerçevesinde buluşacak. Irkçılık ve adalet temalarına odaklanan bu güçlü dram, Akın'ın ilk dönem filmlerine dönüşü olarak kabul ediliyor. Başrolündeki Diane Kruger'a Cannes'da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Paramparça, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre ödülüne aday gösterildi. Film aynı kategori için Oscar yarışında da ön elemeyi geçen 9 yapım arasında yer almakta.

Julian Rosefeldt'in yönettiği ve Cate Blanchett'in 13 farklı karaktere hayat verdiği Manifesto ise yılın en çok konuşulan filmlerinden. Rosefeldt'in büyük ilgi gören aynı isimli video enstalasyon projesinin film versiyonunda Blanchett'ın canlandırdığı karakterler, sanat ve düşünce tarihine yön vermiş kimi manifestoları okuyorlar.  

Geçtiğimiz hafta Avrupa Film Ödülleri'nde Seyirci Ödülü'nü kazanan Maria Schrader imzalı Stefan Zweig biyografisi Şafak Sökmeden (Vor der Morgenröte), usta yönetmen Volker Schlöndorff'un Max Frisch uyarlaması Unutulmayan Aşk (Return to Montauk), Alman sinemasının bir diğer ustası olan Werner Herzog'un çevreci mesajlarla dolu polisiye/gerilim filmi Tuz ve Ateş (Salt and Fire) ve bu yıl Almanya'da gişede büyük başarı kazanan romantik komedi Kör Talih (Mein Blind Date mit dem Leben) de yine Kino 2017'nin Diyarbakır ayağında yer alıyorlar.

Kino 2017 gösterimleri çerçevesinde Diyarbakır'da izleyiciyle buluşacak bir diğer filmse Tavşan Okulu (Die Häschenschule: Jagd nach dem goldenen Ei) isimli animasyon. 1924 yılında yayımlanmış aynı adlı çocuk kitabının bu modern uyarlamasında, haylazlık peşindeki bir tavşanın kendisini içinde bulduğu maceralar anlatılıyor.

Etkinlik çerçevesindeki gösterimlerin biletleri Cinemaximum Ceylan Karavil'den temin edilebilir. Kino 2017 gösterimleri için bilet fiyatları 5 TL olarak belirlenmiştir.

 

kinotr.org

facebook.com/KinotrAlmanFilmleriTurkiyede

goethe.de/istanbul

german-films.de

 

|