DUYURULAR

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek. Alman sinemasından güncel ve ödüllü örnekleri Diyarbakırlı sinemaseverlerle buluşturacak olan film gösterimleri Cinemaximum Ceylan Karavil'de 8 numaralı salonda yapılacak.

İlk gösterimi bu yıl Cannes Film Festivali'nde gerçekleşen Fatih Akın'ın yeni filmi Paramparça (Aus dem Nichts) Diyarbakırlı sinemaseverlerle Kino 2017 çerçevesinde buluşacak. Irkçılık ve adalet temalarına odaklanan bu güçlü dram, Akın'ın ilk dönem filmlerine dönüşü olarak kabul ediliyor. Başrolündeki Diane Kruger'a Cannes'da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Paramparça, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre ödülüne aday gösterildi. Film aynı kategori için Oscar yarışında da ön elemeyi geçen 9 yapım arasında yer almakta.

Julian Rosefeldt'in yönettiği ve Cate Blanchett'in 13 farklı karaktere hayat verdiği Manifesto ise yılın en çok konuşulan filmlerinden. Rosefeldt'in büyük ilgi gören aynı isimli video enstalasyon projesinin film versiyonunda Blanchett'ın canlandırdığı karakterler, sanat ve düşünce tarihine yön vermiş kimi manifestoları okuyorlar.  

Geçtiğimiz hafta Avrupa Film Ödülleri'nde Seyirci Ödülü'nü kazanan Maria Schrader imzalı Stefan Zweig biyografisi Şafak Sökmeden (Vor der Morgenröte), usta yönetmen Volker Schlöndorff'un Max Frisch uyarlaması Unutulmayan Aşk (Return to Montauk), Alman sinemasının bir diğer ustası olan Werner Herzog'un çevreci mesajlarla dolu polisiye/gerilim filmi Tuz ve Ateş (Salt and Fire) ve bu yıl Almanya'da gişede büyük başarı kazanan romantik komedi Kör Talih (Mein Blind Date mit dem Leben) de yine Kino 2017'nin Diyarbakır ayağında yer alıyorlar.

Kino 2017 gösterimleri çerçevesinde Diyarbakır'da izleyiciyle buluşacak bir diğer filmse Tavşan Okulu (Die Häschenschule: Jagd nach dem goldenen Ei) isimli animasyon. 1924 yılında yayımlanmış aynı adlı çocuk kitabının bu modern uyarlamasında, haylazlık peşindeki bir tavşanın kendisini içinde bulduğu maceralar anlatılıyor.

Etkinlik çerçevesindeki gösterimlerin biletleri Cinemaximum Ceylan Karavil'den temin edilebilir. Kino 2017 gösterimleri için bilet fiyatları 5 TL olarak belirlenmiştir.

 

kinotr.org

facebook.com/KinotrAlmanFilmleriTurkiyede

goethe.de/istanbul

german-films.de

 

|