DUYURULAR

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Weje u Rexne'nin Üçüncü Sayısı Çıktı!

Kürtçe araştırma, eleştiri ve edebiyat teorisi dergisi Wêje û Rexne’nin üçüncü sayısı, “Edebiyat ve Sınır” teması ile edebiyatseverlerin karşısına çıktı.

Diyarbakır'da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema İnternet Yayını

Diyarbakır Sanat Merkezi'nin Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşlarıyla Eylül-Aralık 2012 süresince yürüttüğü Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema projesinin tartışma metinlerinden oluşan internet kitabı yayında.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

24-27 Kasım 2016

Avşar Sinema

Turgut Özal Bulvarı N-City AVM

Zemin Kat No:3 Diyarbakır

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti. Alman sinemasından güncel ve ödüllü örnekleri Diyarbakırlı sinemaseverlerle buluşturacak olan film gösterimleri Diyarbakır N-City Avşar Sinema'da yapıldı.

Programın açılışı Aslı Özge'nin yönettiği Ansızın (Auf Einmal) ile gerçekleşti. Köprüdekiler ve Hayat Boyu gibi ödüllü filmleriyle tanıdığımız Özge'nin ilk Almanca filmi olan Ansızın; bir karakterin bir anlık zaafının yol açtığı trajedinin, küçük bir Alman kasabasındaki üst orta sınıftan insanların yaşamını altüst etmesini konu alıyor. İyi ile kötünün belirsizliği ve toplumsal ikiyüzlülük üzerine şaşırtıcı bir öykü anlatan bu psikolojik gerilim filminin ilk gösterimi bu yıl Berlin Film Festivali'nde Panorama bölümünde gerçekleşmiş, Ansızın 35. İstanbul Film Festivali'nde de uluslararası yarışmada FIPRESCI ödülüne layık görülmüştü.

Fatih Akın'ın yönettiği ve Wolfgang Herrndorf'un çok satan romanı Yokuş Aşağı'dan sinemaya uyarlanan Elveda Berlin (Tschick) de Kino 2016 çerçevesinde Diyarbakırlı sinemaseverlerle buluşan filmlerden birisi oldu. Akın'ın ilk dönemini hatırlatan bu yol filmi, 14 yaşındaki iki ergenin yaz tatilinde Lada marka bir arabayla çıktıkları macerayı konu alıyor.

Bu yıl Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülü için yarışan ve büyük beğeni toplayan 24 Hafta (24 Wochen), geçen yıl Kosova'nın Oscar adayı olan bol ödüllü Babam (Babai), iki kadın karakterin yolculukları aracılığıyla günümüz Avrupasının siyasi ve ekonomik hali üzerine seyirciyi düşünmeye çağıran Bir Nefes (Ein Atem) de Kino 2016 Diyarbakır programında yer aldı.

Programın kapanışı ise yılın en çok konuşulan ve beğeni toplayan filmlerinden birisiyle, Maren Ade'nin yönettiği Toni Erdmann ile gerçekleşti. Cannes'daki ilk gösteriminden bu yana övgülere boğulan Toni Erdmann; alışılmadık bir baba kız öyküsü, absürt bir komedi ve sağlam bir kapitalizm eleştirisi... 

Programla ilgili bilgiler için şu web adreslerini ziyaret edebilirsiniz:

kinotr.org

facebook.com/KinotrAlmanFilmleriTurkiyede

goethe.de/istanbul

german-films.de

diyarbakirsanat.org

avsarsinema.com.tr/diyarbakir

Kino 2016'yı Twitter'da da @kino2016tr hesabından takip edebilirsiniz.

Görseller

 • toni_erdman_2

  toni_erdman_2

 • toni_erdman_1

  toni_erdman_1

 • acilis1

  acilis1

 • Toni Erdman

  Toni Erdman

 • Elveda Berlin

  Elveda Berlin

 • Bir Nefes

  Bir Nefes

 • Babam

  Babam

 • Ansızın

  Ansızın

 • 24 Hafta

  24 Hafta

|