DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kewên Birçî/Aç Keklikler

8 Mayıs 2010, Cumartesi

Yazarları Okuyor: Kewên Birçî, Aç Keklikler
Konuşmacı: İsmail Dindar
Saat: 16:00
Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

Diyarbakır Sanat Merkezi, “Yazarları Okuyor” etkinliklerini çerçevesinde “Kewên Birçî” isimli son kitabıyla okurları karşısına çıkan İsmail Dindar’ı ağırlıyor. Çeşitli dergilere yazdığı Kürtçe öykü ve yazılarıyla tanınan Dindar, şu anda Diyarbakır’da öğretmenlik mesleğini sürdürüyor. Daha önce ilk eseri olan “Hemû Demsal Payîz in” isimli öykü kitabı ile okurları karşısına çıkan Dindar, Awesta yayınevi’nden çıkan “Kewên Birçî” kitabıyla okurları ile buluşuyor.

İsmail Dindar Kimdir?

1965 Mardin İli, Midyat İlçesi’ne bağlı Qertmîn (Yayvantepe) Köyü’nde doğdu. İlkokulu kendi köyünde okuduktan sonra, 1975-1981 yıllarında Ergani’de Dicle Öğretmen Lisesi’ni okudu. 1981-1983 yıllarında Çanakkale Eğitim Yüksekokulunu okuyarak, 1984 yılının Şubat ayında Kahramanmaraş’ın bir köyünde ilkokul öğretmenliğine başladı. Hala Diyarbakır’da öğretmenlik mesleğine devam ediyor. Yazı ve öyküleri Azadiyat Welat, Gündem, Açılım, Radikal 2, Günlük gazeteleri ile W, Çîrûsk, Tîroj, Özgür Kadın Sesi, Emekçiler ve Nûbihar dergilerinde yayınlandı. İlk eseri “Hemû Demsal payîz in” ‘Belki Yayınevi’nden çıktı. İkinci eseri “Kewên Birçî” 2010 Mart’ında Awesta yayınlarından çıktı

|