DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kewên Birçî/Aç Keklikler

8 Mayıs 2010, Cumartesi

Yazarları Okuyor: Kewên Birçî, Aç Keklikler
Konuşmacı: İsmail Dindar
Saat: 16:00
Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi

Diyarbakır Sanat Merkezi, “Yazarları Okuyor” etkinliklerini çerçevesinde “Kewên Birçî” isimli son kitabıyla okurları karşısına çıkan İsmail Dindar’ı ağırlıyor. Çeşitli dergilere yazdığı Kürtçe öykü ve yazılarıyla tanınan Dindar, şu anda Diyarbakır’da öğretmenlik mesleğini sürdürüyor. Daha önce ilk eseri olan “Hemû Demsal Payîz in” isimli öykü kitabı ile okurları karşısına çıkan Dindar, Awesta yayınevi’nden çıkan “Kewên Birçî” kitabıyla okurları ile buluşuyor.

İsmail Dindar Kimdir?

1965 Mardin İli, Midyat İlçesi’ne bağlı Qertmîn (Yayvantepe) Köyü’nde doğdu. İlkokulu kendi köyünde okuduktan sonra, 1975-1981 yıllarında Ergani’de Dicle Öğretmen Lisesi’ni okudu. 1981-1983 yıllarında Çanakkale Eğitim Yüksekokulunu okuyarak, 1984 yılının Şubat ayında Kahramanmaraş’ın bir köyünde ilkokul öğretmenliğine başladı. Hala Diyarbakır’da öğretmenlik mesleğine devam ediyor. Yazı ve öyküleri Azadiyat Welat, Gündem, Açılım, Radikal 2, Günlük gazeteleri ile W, Çîrûsk, Tîroj, Özgür Kadın Sesi, Emekçiler ve Nûbihar dergilerinde yayınlandı. İlk eseri “Hemû Demsal payîz in” ‘Belki Yayınevi’nden çıktı. İkinci eseri “Kewên Birçî” 2010 Mart’ında Awesta yayınlarından çıktı

|