DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Keşmir: Sorunlu Cennet

6-19 Şubat 2004

Sanatçı: Ami Vitale

 

 

 

 

 

 

 

 

Sergide, 2003 yılının "En İyi Basın Fotoğrafçısı" ödülünü alan Ami Vitale'nin gözünden Keşmir görüntüleri yer alıyor.

 

Aralık ayında Fototrek Nikon Fotoğraf Merkezi'nde açılan sergi bu kez Diyarbakır'lı sanatseverlerle buluşuyor. 1971 yılında Amerika'da doğan Ami Vitale günümüzün en önemli basın fotografçıları arasında kabul ediliyor.

 

“İlk ziyaret ettiğim yerlerden birisi Keşmir’di. Görür görmez buraya vuruldum. Keşmir’de deliliğin altında kalan çok fazla güzellik var. Çatışmadan fazlasını gösterebilmek ve insanların buradaki kültürü görmelerini sağlamak benim umudum oldu.”

 

“İsyan başlamadan önce sonbahar akşamlarında, Keşmirliler çaydanlıklarını ve piknik sepetlerini hazırlar ve safran tarlalarına giderdi. Pembe çiçek açan safranları gümüş renge dönüştüren ay ışığını izlerdi. Bugün karanlık olduktan sonra dışarı çıkmaya cesaret edemiyorlar.”

 

“Ben oradaki kargaşaya tanık oldum, bu kadar güzelliğin var olduğuna ve insanoğlunun bunu kontrol etmeye ve zarar vermeye çalışan bitmeyen tükenmeyen çabalarına rağmen bu güzelliğin ayakta kalıyor olmasına hala şaşırıyorum.

 

Bu karışık ortamda, gerçek ve hikaye bazen birbirinden ayrılmaz, politika ve şiir iç içe geçer, acı bazen dayanılmayacak kadar büyük olur ve neşe hala mümkündür. Benim amacım yaşamları çatışmayla biçimlenen ve değişen bu insanları hikaye ve fotografik portreler aracılığıyla belgelemek.

 

Bana incelikle anlatılan bu hikayeyi, Keşmir insanlarının güzelliğini, gücünü, acısını ve bu tarihin, kültürün eşsiz zenginliğini yeterince aksettirerek anlatmak arzusundayım.”

 

Sanatçılar

 AMI VITALE

|