DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm

Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm

Program, 26 Aralık 2012 Çarşamba günü saat Mimarlar Odası Toplantı Salonu’nda İmre Azem’in Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir film gösterimiyle başladı. Film, “kentsel dönüşüm” adıyla yüzlerce yıllık mahalleleri yerle bir eden, insanları evsiz bırakan, İstanbul’u nefes alınamaz hale getiren sistemin yavaş yavaş nasıl örüldüğünü, altında yatan dinamikleri ve olası sonuçları gözler önüne seriyor. Alt yapı hizmetinden mahrum bırakılmış mahalleleri, yok edilen ormanları, siyasi kararlarla yaratılan yeni yerleşim alanlarını, göçe mecbur bırakılan ve kültürel birlikteliği yok edilmeye çalışılan insanları, değişim kadar değişimin altındaki dinamikleri de sorgulayarak, İstanbul’a bütüncül bir yaklaşımı amaçlayan belgesel, kente makro ölçekte bir bakışı animasyonlar, grafikler ve özgün müziklerle destekliyor. Dünyada ve Türkiye'de birçok film festivalinde, üniversitede, mahallede ve kentleşme üzerine yapılan toplantılarda gösterilen, SİYAD En İyi Belgesel ödüllü Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir, belgesel sinemanın etkisi üzerine çarpıcı bir deneyim sunuyor.

 Film gösteriminin ardından, seyirciler ve sivil toplum çalışanlarının katıldığı Kentleşme ve Kentsel Dönüşüm başlıklı yuvarlak masa tartışması düzenlendi. İstanbul Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Alökmen’in konuşmacı olarak katıldığı tartışmada kentsel dönüşüm modelleri ve Diyarbakır’da kentsel dönüşüm süreci tartışıldı.

 Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema, Diyarbakır’da insan hakları alanındaki tartışma gündemlerini dünyanın farklı yerlerindeki benzer tartışmalarla ilişkilendirerek sivil toplum gönüllüleri ve çalışanlarıyla sanatseverler arasındaki iletişimi güçlendirme hedefiyle yola çıktı. Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından, Diyarbakır’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla gerçekleştirilen program, film gösterimleri ve yuvarlak masa tartışmalarından oluşuyordu. Kentte sivil toplum ve kültür sanat alanında çalışan kişi ve kurumları bir araya getirmek amacıyla tasarlanan etkinlikler, çocuk hakları, gençlik ve eğitim, kadın ve LGBT, insan hakları ve toplumsal adalet, kentleşme ve kentsel dönüşüm başlıklarına yoğunlaştı. Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen program, Diyarbakır’da sivil toplum çalışmalarının kültürel boyutuna katkı sağlamayı amaçladı.

 

Görseller

|