DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Kasım 2009 Uluslararası Edebiyat Günleri


5-7 Kasım 2009

Dünya yazarları Diyarbakır’da buluştu

Diyarbakır Sanat Merkezi, Winternachten Vakfı ortaklığı ve Lîs Yayınevi işbirliği ile dünya edebiyatının değişik ülkelerdeki temsilcilerini bir araya getiren “Uluslararası Edebiyat Günleri” gerçekleştirdi.. Her yıl Lahey’de yapılan Winternachten (Kış Geceleri) Uluslararası Edebiyat Festivali’nin bir ayağı olarak gerçekleştirilen uluslararası edebiyat günleri, hem farklı kültür ve edebiyatların buluşması hem de farklı ülkelerden gelen yazarların Diyarbakır’daki Kürt sanatçılarla bir araya gelmeleri bakımından önemli bir deneyim oldu.

İlginin büyük olduğu edebiyat günlerinde, tartışılan konuların başında batı dışı edebiyat geleneğinden izler, Ortadoğu’da kürtçenin dilsel ve edebi konumu, yine bu minvalde Mezopotamya ve Ortadoğu’da edebiyatın din ve mitoloji ile ilişkisi tartışıldı. “Batı Dışı Ülke Edebiyatlarında Güncel Eğilimler” başlıklı panelde, farklı dillerin kullanım hakkı tartışılırken, ilk kez bir devlet üniversitesi çatısı altında panelistler Kürtçe konuştu. Bunun yanısıra Diyarbakır Sanat Merkezi’nde bir araya gelen Güney Afrikalı şairler ve Kürt şairler bir araya gelerek yok sayılan dillerden barış, özgürlük ve birlikte yaşamanın önemine değinen şiirlerinden okumalar yaptılar.

Güney Afrika’dan gelen yazar ve şair Diana Ferrus; barışa ve anadiline olan özlemini “Afrikaans, bir barışma dili” isimli şiirinde şu dizelerle dile getiriyordu:

Bu, dediler
Zalimin dilidir.
Bu, dediler
Avrupa’nın ağzından çıkıyor.
Bunun, dediler
Tek bir biçimi var
Tek bir iletişim için.

Ama o, Afrika’nın göbeğinden geliyor
Kölelerin, Avrupalıların ve yerli halkın ağzından
Eski davulların ve el yapımı gitarların tınısıyla dans ediyor
Rengarenk giysiler giyiyor
Ve binlerce sesle şarkılar söylüyor.


Ferrus, barış diyordu konuşmaların başında, ezilen tüm halklar için… Diyarbakır’da bulunmanın Kürt yazar ve şairlerle bir arada olmanın gururunu yaşadığını belirtiyordu. Kürt dili için mücadele edilmesi gerektiğini söylerken yüzünden dökülen duygu izleyicilerin büyük alkışları arasında yeniden fark ediliyordu. Antiler Aruba’dan gelen şair Lasana M. Sekou da Musa Anter’in şehrini selamlıyorum diyerek konuşmasına başlamıştı ve “Bizim dilimiz, bizim etimiz Avrupa emperyalizminin elinde yok oldu” diyordu. Diyarbakır Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya gelirken, masanın üzerine çıkıp şiirlerini okudu tüm coşkusuyla. Şunları söylüyordu tüm inancıyla:

Yola devam etme zamanı
Ve bugün burada selamlıyorum sizleri
İlk kezmiş gibi
Kanla örülmüş ortak bir dünyada veriyoruz kavgamızı

Aslında aynı evde yaşıyoruz
Ve aynı dansları ediyor
Birbirimizin şarkılarını söylüyoruz
Bilmeden birbirimizin ismini-
Abiler ve ablalar…
Kuzenler ve yoldaşlar…
Mağdurlar ve savaşçılar…

Bugün başlıyoruz
Kendi adımıza konuşmaya
Dilimizi prangalardan kurtarmaya
Kaderimizi söze dökmeye
Özgürlük yolunda savaşırken
Omuz omuza…


Lasana M. Sekou, Diyarbakırlı Kürt yazar ve şairlerle bir araya gelmenin mutluluğunu sık sık dile getirirken, “Uluslararası Edebiyat Günleri”nin en önemli buluşmasına; dengbejleri, Afrikalılar’ı, Faslıları bir araya getiren “acımızın ve sevincimizin evine davet “ isimli etkinliğine sıra gelmişti. Lasana M. Sekou ve Diana Ferrus, Kürt edebiyatının ilk roman yazarı olan Erebé Şemo’nun “Şıwané Kurmanca” isimli romanından kesitler okumak için Kürtçe alfabe üzerinde çalıştılar gün boyu. Akşam olduğunda dengbej divanı kurulmuş KESK müzik grubu kürtçe şarkılar söylemek üzere yerini almıştı. Dengbejler, Kürt destanlarını anlatan klamlar söylerken, farklı ülke ve kültürlerden yaklaşık 50 sanatçı, yazar ve şair dengbejlerin sesinde ortak bir duygu dili ile Erebé Şemo’nun kitabından okumalar yapmak üzere kürsüye çıktılar. Ama öncesinde Erebé Şemo’nun kim olduğunu, neden böylesi bir buluşmaya ihtiyaç duyulduğu konusunda Lîs Yayınevi genel koordinatörü Lal Laleş Kürtçe bir konuşma yaptı. Daha sonra etkinlik ile ilgili bir konuşma da yazar Ayşegül Devecioğlu yaptı. Devecioğlu, “Dil, varlığın ve kimliğin evidir, gözyaşı ve kahkahanın, ninnilerin hikayelerinin, bebeklerin gülüşünün…” diyordu. Kürt yazılı ve sözlü edebiyatının yeterince bilinmediğini dile getirerek, bu durumun olumsuz sonuçlarına işaret etti. Devecioğlu, bu temelde Kürtçe, Türkçe ve çeşitli dünya dillerinde ürün veren yazarları bir kez daha hakikati dile getirmek için Diyarbakır’da bir araya getirdiklerini söyledi. Daha sonra Kürt, Türk ve farklı ülkelerden gelen yazarlar Erebé Şemo’nun kitabından kesitler okudular. Okunan satırlardan bir iki cümle şöyle idi:

“Baharın ilk günleriydi, karlar erimeye yüz tutmuş, yüzünü gösterir olmuş, güneş ışınları dağları ve vadileri ısıtmaya başlamıştı. Karların eridiği yerlerde kardelenler topraktan fışkırıp çiçeğe durmuşlardı. Ademoğlu baharın haşmeti karşısında dilsiz kalıyordu.”

Bu satırlardan onlarcası okunan kitabın Kürt edebiyatında ne kadar önemli bir köşe taşı olduğuna da dikkat çekildi.

Dengbejlerden, müzik gurubuna ve yazarların Kürtçe okumalarına kadar sıcak bir atmosferde geçen buluşmada, duygulu anlar da yaşandı. Halayların çekildiği şarkıların söylendiği okuma etkinliğinde, dilin dolaysızca etkili olduğu bir dünyaya tanıklık edildiğini söylemek mümkün.

Ali Rıza Kılınç

 

|