DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

İnsan-Asker?

29 Mayıs - 17 Haziran 2004

Sanatçı: Mehmet Güleryüz

 

 Zebaniler dolanıyor ortalıkta. Gündelik hayatın kurgu-bilim cehenneminin zebanileri Irak’ta kol geziyor. Onları kendi ateşlerinin içinde resmetmek, “Bakın bakın! İşte oradalar! Kuzuları kucaklayan pençelerinin arasından nasıl da kanlı et parçaları fışkırıyor!” diye onları parmakla göstermek, insanların o cehennem alevlerinin arasından nasıl çıkartılıp kurtarılacağını söylemek anlamına gelmiyor tabii.

 

Sanatçı, elbette bizi dönüştürmek için vardır ve o da bunu yapmaktadır zaten; ama artık onun ötesinde bir de bize çıkış yolu göstermesini bekleyemeyiz; bu kadarı insafsızlık olur...

 

Gene de, Susan Sontag’ın dediği gibi, sanat eserinin, başkalarıyla paylaştığımız bu dünyada insanın kötülüğünden dolayı ne kadar büyük acılar çekildiği konusundaki duyularımızı büyütüp keskinleştirmesi, başlı başına iyi birşeydir.

 

Bu resimlere bakmamak, çaktırmadan oralardan kaçmak isteriz belki: Tıpkı televizyonda kanal değiştirmek, okumadan gazeteleri sehpanın altına kaydırmak, ya da düpedüz gözlerini kapatıvermek gibi. Bunları yapabiliriz. Ama burada gösterilen zebaniler yokmuş, kanlı çocuk parçaları orada burada sallanmıyormuş, kadim ve kutsal kentler ayaklar altına alınıp yerle bir edilmiyormuş gibi davranmak da olacak şey değil doğrusu.

 

 “Bunları ilk kez duyuyormuş gibi yapmak, bunlara şaşırmak ya da insanlık adına hayal kırıklığını dile getirmek türünden bir masumiyet gösterisine, bu kadar yalınkat bir yapaylığa, bu derece büyük bir cehalete ya da hafıza kaybına belli bir yaşı geçmiş hiç kimsenin hakkı yoktur.” (Sontag, Başkalarının Acısına Dair, Penguin, 2003)

 

Mehmet Güleryüz de gözkapaklarımızı aralayıp Irak’taki robo-askerleri o aralıktan gözlerimizin içine sokarak bu haksızlığı gidermeye çalışıyor işte.

 

Ömer Marda

|