DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

İmaja Güveniyoruz 2 - Küratör: Beral Madra

Kitlenin önünde aşılmaz bir dağ gibi yükselen gerçekler ve hakikatler var; bunları teknolojik imajlar belirliyor, denetliyor, yönlendiriyor.

 

Yaşamda " mutlak kudret sahibi " olarak yer alan medyanın ( imaj teknolojilerinin) kazanımları anında ölçülebiliyor ve paraya dönüşüyor. Teknolojik imaj insan aklını, ruhunu ve beynini sömürerek tüketerek pazarlanıyor.

 

Kitlelere, olaylar habercilerin bakışlarından/görüşlerinden ve ekrandan ulaşıyor. Omuzlarda taşınan kameraların görüntüleri. Hangi omuzun taşıdığı hiç önemli değil. Görüntülerin gerçek olup olmadığı konusunda da kimse kesin birşey söyleyemez. Görüntüyü medyanın ideolojik/ekonomik çıkarları doğrultusunda yayına hazırlayanların gözü - ki o göz artık organik bir göz bile sayılmaz - kamerayı kullananın gözünü de sıfırlıyor.

 

Teknolojik imajlara ve imajları kullanan iktidara ve çıkarcılara karşı kitlenin aklını, ruhunu korumak gerekiyorsa, bunun çeşitli yöntemleri ve stratejileri vardır elbette. Bunlar arasında sanat ve kültür üretiminin imaj üretiminin önüne geçirme yöntem ve stratejisinin uygulanması olduğunu söylemek olanağı kaldı mı? Kültürün/sanatın ürettiği metaforlarla teknolojik imajlar arasındaki ayrım nedir? Birincisi neden ikincisinin panzehiridir?

 

Görüntü kitleye ulaşırken gerçek/hakikat bir kez daha uzatmalar, kısaltmalar, yinelemeler ve kesmelerin saldırısına uğruyor. Aynı görüntü farklı saniyelerle kurgulandığında farklı etkiler ve sonuçlar yaratabilir.

 

Haksız ölümler, dehşet ve şiddet, yolsuzluk ve hırsızlık üstüne kurulu imaj üretimleri ve kullanımları izleyeni ve izleneni onulmayacak ruhsal/zihinsel zedelenmelere karşı savunmacı/savunmasız kılıyor.

 

Teknolojik imajlar, gerçekle ilgileniyor gibi görünerek, sanki insanları gerçeğin dayanılmazlığından koruyor ve gerçeği "telafi" ederek yansıtıyor. Postmodern süreçte "gerçeklik ilkesinin yıpranması" karşısında insana sığınabileceği sanal bir dünya sunuluyor. Kitle, gerçekleri başını derde sokmadan izlerken aynı zamanda gerçeklerin üstesinden geliyormuşcasına doyuma eriyor.

 

Buna karşın, kültürel metaforlar gerçeği irdeliyor, insanları gerçeğin dayanılmazlığına karşı duyarlı kılarken, başa çıkması zor bir dünya ile karşı karşıya olduğunu ve başını derde sokmazsa sonuç alamayacağını dile getiriyor. Kültürel metaforlardaki görüntüler insanları uyuşturup doyurmuyor; insanlara o görüntülerle neler yapabileceklerini, onları hangi siyasal ve kültürel temele oturtacaklarını, onlara hangi anlamları yükleyeceklerini düşünme ve karar verme olanağı sunuyor

 

"Imaja Güveniyoryuz" izleyiciyi seçimini yapmaya çağırıyor.

 

 

Sanatçılar

 Cemile Kaptan

 Ercan Molla

 Gül Ilgaz

 Ragıp Basmazölmez

 Yasemin Özcan Kaya

 Yeşim Ağaoğlu

 Zeynep Agartan

|