DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

İki, İkilik

9 - 25 Nisan 2006

Sanatçılar: Pascale Lord - David Thélier

 İki Fransız fotoğraf sanatçısı, Pascale Lord ve David Thélier :“bir erkek, bir kadın, iki, ikilik“ adlı eserlerini 8- 25 Nisan 2006 tarihlerinde Diyarbakır Sanat Merkezi’nde sergileyecekler.

 

« Iki, Ikilik » adlı sergi; iki dilin, iki vizyonun ve kişisel iki ifadenin uyumunu ve yorumunu derleyen bir çalışma. Sergilenen eserler, İstanbul’da Fransızca eğitim veren iki kurum olan, Saint Joseph ve Dame de Sion liselerinde okuyan 50’ye yakın Türk öğrencinin de katılımını sağlayan projenin temelini olusturuyor.

 

Neden Istanbul ? Çünkü « iki, ikilik » adlı serginin bazı eserleri ilk defa Haziran 2004’te Istanbul Uluslararası Tünel Festivali esnasında sergilendi. Bir Fransız öğretmenin bu sergiyi farketmesinin ardından; söz konusu fotoğraf sanatçılarına « duo » temasından yola çıkarak pedagojik bir projede yer almalarını teklif etti.

 

 « Iki, ikilik » adlı sergi, uzun ve meşakkatli bir çalışmanın ürünü olmakla birlikte, geçen Nisan ayında İstanbul’da ; Türkiye Fransa Büyükelçiliği, Fransız Kültür Merkezi, St Joseph ve Dame de Sion liselerinin ve Going Bananas ve Meandre adlı iki Fransız derneğinin destekleriyle, 3 hafta süren bu pedagojik çalışmanın doğmasını sağlamıştır.

 

 

 

 Sanatçılar, Pascale Lord ve David Thélier, yoğunluklu olarak « Portre, Otoportre ve Ikilik » temalı çalışmaları esnasında öğrencilerle birlikte çalıştılar. Istanbul şehrinin ikiliği, kimlik ikiliği, bireysel imajımızın ikiliği, öğrenciler tarafından yazılan metinlerdeki ikiliği ele aldılar. Bu ikiliğin doğuşundan; her bir sanatçının, fotoğrafçının, oyuncunun, şairin doğaçlamasıyla güçlenen bir sinerjinin doğuşu ortaya çıktı.

 

Sergi ve pedagojik projeye destek veren kurumlar :

 

Türkiye Fransa Büyükelçiliği

Istanbul Fransız Kültür Merkezi

Saint-Joseph Lisesi

Notre Dame de Sion Lisesi

TV5

Going Bananas Dernegi ve Meandre Dernegi (Fransa)

Picto Toulouse

|