DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Home Sweet Home

Oyun Hakkında:
“Home Sweet Home”, sanatçı Emre Koyuncuoğlu’nun, “yuva” ve “yurt” kavramlarını sorguladığı, bir tiyatro gösterisi olarak nitelendirilen, içeriğinde dans, ses ve video performanslarının yer aldığı bir yapıt. Bir yıl süren atölye çalışmaları, paneller ve video gösterimlerinin ardından ilk kez Diyarbakır’da, profesyonel oyuncular ve Diyarbakırlı gönüllü katılımcılardan oluşan bir ekiple surlar içindeki “Çeltik Kilisesi”nde gerçekleştirildi.

Daha sonra Brüksel’de, Belçikalı ve Fransız oyuncularla projeye katılan gönüllüler tarafından benzer bir çalışma gerçekleştirildi. İstanbul’da farklı bir ekiple yeniden oluşturulan “Home Sweet Home”, Türkiye’nin ve Avrupa’nın farklı alanlarında, farklı kültür yapıları içinde yaşayan insanları ve sanatçıları bir araya getirerek, mekan ve zaman ilişkilerinden

 

 

yola çıkarak ülkemizin bugününü gözler önüne seriyor.

Projenin en önemli özelliği; projenin oluşum sürecinde gerçekleştirilen ses kayıtlarından yararlanılarak hazırlanan “ses metni”. Oyun, yazılı olmayan sözel kültüre atıfta bulunurken; bir çok insanın “kişisel tarih” anlatılarından biraraya gelen ve bütününde “anonimleşen” çağdaş bir masalı dile getirmeyi amaçlıyor: Çağdaş sanatla halkın geleneksel sanat anlayışının içiçe geçirilip birlikte kullanımıyla özgün bir sanat dili oluşturan oyun, bir buluşma ve paylaşma önerisi barındırıyor.

Oyuncular:
Esra Bezen Bilgin
Hilda Wils
Su Güneş Mıhladız
İstemihan Tuna
Hasan Elhakan

İstanbul Gösterimi Sanatçıları:
Deniz Olgay
Aslı Erdoğan
Bahar Kerimoğlu
İrem Erkaya
Özlem Alkış
Arif Aydınlı
Mustafa Tutuş
Ali Kemal Aydın
Yoseb Kim
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Ekibi

Müzik ve Ses Tasarım: Çiğdem Borucu
Işık Tasarım: Oğuz Yenen
Görüntü Yönetmeni: Aydın Sarıoğlu - Figen Gönülcan
Kurgu: Figen Gönülcan
Mekan Düzenleme: Elif Özdemir
Afiş, Broşür Tasarım: Mustafa Nuri, Duygu Yegül

Yönetmen Asistanı: Bahar Kerimoğlu
Müzik ve Ses Tasarımı Asistanı: Koray Başaran
Işık Kumanda: Burak Kolcu - Dağhan Celayir
Görüntü Kumanda: Mahmut Bozkurt
Prodüksiyon Koordinasyon: İmre Tezel

İlüstrasyon: Duygu Yegül
Basın Fotoğrafları: Aydın Sarıoğlu

Teşekkürler:
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Data İnşaat

 

Narmanlı Han – Yapı Kredi Koray
Stüdyo 8
İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Ahmet Otaçdağ
Zeynep Moralı
Emekli Sandığı Nisbetiye Dinlenme ve Bakımevi
Dost Spor Futbol Takımı

Ortak Yapımcılar:
Brüksel Kunsten Festival Des Arts ve Berlin 'Tanz im August' / Hebbel Tiyatrosu
Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali ve Anadolu Kültür
Diyarbakır Sanat Merkezi

Bu projenin görüntü ve ses kayıt düzenlemeleri İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir.

Sanatçılar

EMRE KOYUNCUOGLU

|