DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Her Dağın Gölgesi Denize Düşer

Yazarları Okuyor: Her Dağın Gölgesi Denize Düşer
Konuşmacı: Evrim Alataş
Saat: 17:00

“Büyüyordum… Nenem Xacê’nin eteğinin altında, jandarma baskınları arasında, radyonun dibinde, duydukları haberlerle asılan yüzleri izleyerek, asılanların isimlerini duyarak, toprak yiyip, köpek kovalayarak, telden arabalarla ıı-ınnn yaparak büyüyordum. Arada bir annemden mektuplar geliyordu. Nenem Xacê mektupları okutup, ‘Hımm,’ diyor, anlaşılmaz biçimde ağzında bir şeyler geveliyordu. Mektuplarda ‘Çocukların hali vaziyeti nasıl?’ diye sorulan soruları okuyanlar ise iç çekip bana bakıyordu. Oysa çoktan unutmuştum annemi. Ama yine de her çocuğun bakışlarının mazlumluğundan, derinliğinden olsa gerek, kabuklu göz kapaklarımın altındaki fıldır gözlerimin bir an mahzunlaştığını görenler, bunu anne özlemine ve yetimliğe yoruyor, ağlıyorlardı. Hele de kadınlar… Köy kadınları, acıyı unutturma derdine girerken daha fazla hatırlatırlardı. Hangi kadın yolda yolakta beni görse çağırıp memelerinin arasına bastırır, ben öyle üzerlerindeki kadınlık, annelik, köylülük karışımı kokuyu içime çekerken, onlar ise yazmalarının ucundan tutup, gözlerini silerlerdi. Bu içli anlar, artık benim de farkında olduğum, keyif aldığım birer oyuna dönüşmüştü.
Kadınları gördüğüm zaman boynumu büker, ağır adımlarla yanlarına yaklaşır, içerleyip de beni memelerine bastırmalarını beklerdim.”

Evrim Alataş
"Her Dağın Gölgesi Denize Düşer"

Alataş, DSM’de okurlarıyla buluştu

Diyarbakır Sanat Merkezi “Yazarları Okuyor” etkinlikleri çerçevesinde Evrim Alataş’ın “Her dağın gölgesi Deniz’e düşer” isimli romanı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Çok sayıda yazar ve sanatçının katıldığı söyleşiyi yaklaşık 100 kişi izledi. İlginin büyük olduğu söyleşide, Alataş, romanın neden ve hangi koşullarda yazıldığı üzerine bir dizi konuşma yaptı.

Köyü, roman konusu

Katılımcıların da sorularını yanıtlayan Alataş, Kürt edebiyatı ve bu yönde yapılan edebi üretimler hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Alataş, romanına konu olan köyün politik atmosferinden söz ederek, doğup büyüdüğü köyün artık dipten gelen bir asimilasyon ile karşı karşı karşıya olduğunu söyledi. Alataş, söz konusu köyün sol rüzgarına ve etkilerine ironik göndermelerde bulunarak “Vaktiyle bizim Akçadağ tarafında Kürtçe deyişler vardı. Biz hep onları dinlerdik. Şimdi neredeyse tek kelime yok. Kimse bilmiyor “ dedi. Romanın gerçek hikayeler üzerine kurgulandığını belirten Alataş, oluşturduğu kahramanların da o yörede geçen hikayelerden, o yörenin sosyal, kültürel yapısından uzak olmadığını söyledi. Deniz Gezmiş’lerin hikayeleriyle büyüdüklerini belirten Alataş, çocukluğunun geçtiği Malatya ile ilgili çok sayıda traji-komik hikayeler de anlattı. En çok Deniz Gezmiş’in dava arkadaşlarından olan Sinan Cemgil’in “kalaşnikof” hikayelerinin kendisini güldürdüğünü belirten Alataş “Hele bir katır vardı. Sinan bunun ismini ‘Nazmiye’ koymuştu. Bunlar unutmadıklarım arasında” diye konuştu.

“Çok kısa sürede yazdım”

Romanın uzun bir dinlemişlik ve geniş bir zamanı içine aldığını belirten Alataş, “ama yazma sürecim çok kısa oldu, neredeyse her bölümü bir günde yazdım. Romanı bir ayda yazdığım söylenebilir. Zorlandığım durum şuydu; ben bir kadınım ama benim oluşturduğum karakter erkek, yani Fidel. Fidel ergen bir çocuk, O’nun nasıl biri olduğunu biliyorum ama, o devrimci olmaya karar vermiş ve dağa gidiyor arkadaşlarıyla. Ben onun aklından geçen pis şeyleri biliyorum ama dağa çıkan biri için bunlar nasıl söylenir diye bilemedim. Biraz zorlandım açıkçası. “ şeklinde konuştu. 12 Eylül patolojisine de değinen Alataş, 12 Eylül sonrasında çıkan kitapların büyük bölümünün yapılan işkenceleri anlatma üzerine olduğunu dile getirerek, bunların dışında da bir şeylerin yazılması gerektiğini belirtti. Kürt edebiyatının ve kürtçenin gelişmesi gerektiğine inandığını belirten Alataş, “Kürtçe yazan arkadaşlarımızın dili zenginleştirme sorunu var. Ama her ne şekilde olursa olsun bu dil geliştirilmeli. Bugün yapılan dizileri görüyoruz. İç Anadolu ağzıyla Kürtler anlatılmaya çalışılıyor. Kürtler istemeden de olsa aşağılanıyor” şeklinde konuştu. Alataş konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı ve çok sayıda kitabını imzaladı.

 

|