DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Her Çocuğa Bir Kitap" Kampanyası

 


12 - 14 Mayıs 2010

İşbirliği: İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Anadolu Kültür ve
Kanat Kitap

Diyarbakır Sanat Merkezi, İstanbul İsveç Başkonsolosluğunun desteği, Anadolu Kültür ve Kanat Kitap işbirliği ile “Her Çocuğa Bir Kitap” projesinin Diyarbakır ayağını hayata geçiriyor. Diyarbakır Sanat Merkezi aracılığı ile Diyarbakır’da bir çok okulda kitapların dağıtım gerçekleştirilecek ve çocuklar kitapların yazarları ile buluşturulacak. Projenin hedefi, Anadolu’nun değişik şehirlerinde ya da büyük şehirlerin yoksul semtlerinde eğitim görmekte olup, nitelikli kitapları alma imkânı bulamayan öğrencilere bu kitapları ulaştırarak, onları hem zengin içerikli hem de baskı kalitesi yüksek kitaplarla tanıştırmak…

Proje kapsamında 10 İsveçli yazarın kitabı Türkçeye çevrildi ve basıldı. Kitaplar 2009 Ekim ayı içerisinde, Ankara (Çankaya ve Altındağ Belediyeleri), İstanbul (Beyoğlu Belediyesi ve Bağcılar Atatürk İlköğretim Okulu), Bursa (Nilüfer Belediyesi), Çanakkale, Mardin (Mardin Belediyesi ve Mardin Sinema Derneği), Şanlıurfa ve Trabzon Belediyeleri ile işbirliği yapılarak çocuklara ulaştırıldı.

Ayrıca her kentte çocuklarla kitapların yazarları, çizerleri ve çevirmenlerinin katıldığı söyleşiler düzenlendi, okumalar ve söyleşiler yapıldı, 9 yazar çocuklarla buluştu. Çalışma kapsamında 20000 kitap dağıtıldı.

Çalışma ağırlıklı olarak okul ziyaretleri şeklinde gerçekleşti. Bazı kentlerde belediyeler farklı okullardan çocukları aynı mekanda buluşturdu.

Projenin ikinci ayağında Mart-Mayıs 2009 aylarında aynı çalışmanın Hatay (Antakya, Harbiye ve Samandağ), Diyarbakır, Konya ve Samsun’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

“Her Çocuğa Bir Kitap” projesi kapsamında yayımlanan kitaplar:

Elveda Bay Muffin / Ulf Nilsson / res. Anna-Clara Tidholm
Böğürtlen Çetesi: Hazine Peşinde / Stefan Casta / res. Mimmi Tollerup-Grkovic
Gökyüzü Okulu / Ewa Malmborg / res. Lisa Sollenberg
Şanslıyım!, Şanssızım! / Thomas Halling / res. Eva Eriksson
Mucize Çocuk / Ulf Stark / res. Marcus Majaluoma
Eski Şeyler Okulu / Adam Dahlin / res. Emma Akerman
Milena Diye Bir Kız Sevdim / Per Nilsson / res. Pija Lindenbaum
Ellika Tomson'un Keşif Günlüğü / Asa Lind / res. Hakan Gürsoytrak
Pippi Uzunçorap / Astrid Lindgren / res. Ingrid Vang Nyman
Talih Yıldızı / Ingelin Angerborn

|