DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hareket Atölyesi: Zeynep Günsur

 

20-21 Haziran 2009

Hareket Atölyesi: Zeynep Sirel Günsür Yüceil
Yer: Sinemardin Sinema Salonu

DSM, Diyarbakır dışında gerçekleştirdiği etkinliklere Mardin’le devam ediyor. DSM, Mardin’de modern dansa ilgi duyan gençlere yönelik dansçı Zeynep Günsür’ün eğitmenliğinde “Hareket Atölyesi” gerçekleştiriyor. IV.Mardin Uluslararası Film Festivali kapsamında 20-21 Haziran’da gerçekleştirilecek olan atölye Mardin Sinema Derneği işbirliği ile Sinemardin Sinema Salonu’nda yapılacak. Modern dansın günlük yaşamın bir parçası haline gelebileceğini göstermek ve katılımcıların, dans eğitimi alanında sınırlı olan kaynakları ortak bir platformda paylaşacakları atölye dansa ilgi duyan Mardinli gençlerin katılımına açıktır.

Zeynep Sirel Günsür Yüceil kimdir?

1968 yılında İstanbul'da doğan Zeynep Günsür Yüceil; lisansını 1989’da Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışır. 1990-91 yılları arasında, Milli Eğitim Bakanlığının verdiği bursla,Hindistan / Delhi Üniversitesi’nde gösteri sanatları ve kültür üstüne çalışır. 1992-1995 yılları arasında Londra’da, Middlesex Üniversitesi Gösteri Sanatları Bölümü’nde yüksek lisans çalışmalarını tamamlayıp, 1995’te Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü doktora programına girer. 1998-99 ders yılını TÜBA araştırma bursuyla, New York Üniversitesi Middle Eastern Studies Bölümü’nde araştırma yaparak geçirir. Zeynep Günsür Yüceil halen Yıldız Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır ve DBM (Danse Bassin Mediterranée) adlı uluslararası ağın yönetim kurulu üyeliğini yapmaktadır.
Dans çalışmalarına, 1986 yılında Geyvan McMillen’la başlayan Günsür, Boğaziçi Modern Dans Kulübü’nü kurup, mezun olana kadar koreografi çalışmaları yapmıştır.1991 yılında, İstanbul’da arkadaşları ile birlikte Yeşil Üzümler Hareket Tiyatrosu grubunu kurup, ortak projeler üreten ve

yurt içinde çeşitli festivallere katılan Günsür, 1996 yılında gruptan ayrılıp çalışmalarına tek başına devam etmiştir. 1996’dan bugüne gelene kadar birçok performans çalışması yapmış ve İstanbul’da düzenlenen Performans Günleri'ne katılmıştır. 1999 yılında Aysim Türkmen ile beraber New York Üniversitesi’nde “Our-ient” adlı performansı gerçekleştirmiştir. 2001 yılında Ceysu Koçak ve Ahmet Ortaçdağ ile birlikte Bagaj Tiyatro Topluluğu’nu kurmuşlar ve “Pamuk Tarlalarının Yalnızlığında” adlı oyunu İstanbul Roxy’de sergilemişlerdir. Halen kurucusu olduğu Hareket Atölyesi’nde beden odaklı hareket araştırmaları yapmaya devam etmektedir. Bu atölye’de disiplinlerarası bir anlayış ile beden, hafıza, kurgu üzerine çalışılmakta, Günsür’ün ve atölyeye katılan diğer kişilerin kuramsal arayışları ve sorularını pratikte ifade edebilecekleri özgün bir dil geliştirmeye çalışılmaktadır. Grup, “Ülke” adlı performans filmleri ile 2004 yılında “İf! Bağımsız Film Festivali” kısa film-yarışma bölümüne katılmış, aynı film Eylül 2004’te gerçekleşen Cologne Dans Film / Belgeselleri Festival’inde gösterime çağrılmış ve arşive alınmıştır. Son dönem çalışmaları, AB - Türkiye kültürel İlişkiler Forum'u çerçevesinde Darphane-i Amire'de ve Açık Alan-Cihangir Festivali'nde mayıs, haziran 2005 tarihlerinde sergilenmiştir.

|