DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hapiste Çizmek - Hapishaneden Karikatürler

2 - 18 Haziran 2006

 

Hapishaneden Karikatürler

 

 

Karikatürler cezaevi duvarlarını aştı…

 

 Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevlerinde resimle ve karikatürle uğraşan sanatçıların eserleri 2 – 18 Haziran 2006 tarihleri arasında Diyarbakır Sanat Merkezi’nde sergilenecek. Karma serginin katılımcıları arasında Oğuz Aral’la mektuplaşarak karikatürde uzmanlaşanlar da var, Semih Poroy’un cezaevlerinde yaptığı karikatür atölyeleri ile işe başlayanlar da…

 

Karikatür sanatçıları Semih Poroy ve Ender Özkahraman tarafından hazırlanan ve cezaevlerinde çizen dokuz karikatüristin eserlerinin sergilendiği Hapiste Çizmek başlıklı karikatür sergisinde toplam 67 karikatür sergilenecek. Karikatürlerin bir bölümü Anadolu Kültür’ün bir buçuk yıldır Kars ve Bandırma Cezaevleri’nde yürüttüğü kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde Semih Poroy tarafından gerçekleştirilen karikatür atölyelerinin ürünleri. Bir bölümü ise cezaevlerine yapılan “karikatürlerinizi gönderin” çağrısıyla Anadolu Kültür’e ulaşan eserler.

 

Anadolu Kültür’ün “Cezaevi Duvarlarını Aşmak” projesinin cezaevleri ayağını yürüten Zafer Kıraç bir yıldır çalıştığı cezaevi ortamını anlatırken şöyle diyor: “Öncelikle kişisel olarak hem zor hem de güzel bir iş. Her hafta bir cezaevine bir etkinlik yapmak için girmek, tutuklu ve hükümlülerle zaman geçirmek insana iyi geliyor. Ancak aynı gün o cezaevinden çıkarken içeride bıraktıklarınızı düşünmek insanı zorluyor. Bir buçuk yıllık süreç hem hüzünlü, hem de keyifli pek çok anı bıraktı aklımızda. Çalıştığımız cezaevlerinden birindeki bir tutuklunun atölye çalışmalarımızın ardından bana söylediği söz yaptığımız işi anlatmaya yeter belki. Delikanlı tavrıyla bilinen, herkesin korktuğu bu adam ‘benim kanlı ellerimi boyayla buluşturdunuz, ne yaptınız siz?” diye sordu bana. Aldığımız sorumluluğun büyük olduğunun farkındayız, dolayısıyla cezaevlerinde etkinlik yapanların çoğalmasını, başka sivil toplum örgütlerinin de cezaevleri üzerine çalışmaya başlamasını ümit ediyoruz.”

 

Kars ve Bandırma cezaevlerindeki kültür ve sanat programları bir yılı aşkın süredir devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Muammer Ketencoğlu’ndan, Ahmet Uğurlu’ya, Derya Alabora’dan Orhan Alkaya’ya kadar pek çok isim cezaevlerini ziyaret ettiler. Gökhan Deniz her iki cezaevinde de resim atölyeleri gerçekleştirdi. Ayrıca heykel, karikatür, müzik, yazı ve ebru atölyeleri yapıldı.

 

Projenin ikinci ayağı olan cezaevinde edebiyat üretenlerin eserleri ise bu sene ikinci kitap serisini yarattı. Geçtiğimiz yıl Metis Yayınları tarafından yayınlanan Hapishaneden Şiirler ve Hapishaneden Öyküler’e bu sene öyküler, şiirler, mektuplar ve denemeler eklendi. Hapishanelerde yazılmış olan şiirler, öyküler, mektuplar ve denemeler Sezai Sarıoğlu, Aytekin Yılmaz ve Behçet Çelik tarafından seçildi, Kanat Kitap tarafından yayınlandı. 66 şair “Yedi Mavi Renk”in, 26 öykücü “Yeniden Başlayabilirdim”in yaratıcıları oldular. İçeriden dışarıya, dışarıdan içeriye yazılan mektuplar “Sevgili Kardeşim…” başlığıyla kitaplaştırıldı. Hapishanede yazma serüveninin anlatıldığı “Hapiste Yazmak” ise 16 yazarın kişisel deneyimlerini kayda geçirdi.

 

Anadolu Kültür’ün yaklaşık iki yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevlerine yaptığı çağrılarla ortaya çıkardığı cezaevi edebiyatı serisine bu yıl Semih Poroy ve Ender Özkahraman’ın desteği ile  “Hapiste Çizmek” adlı bir sergi-kitap da eklendi.

 

Projenin edebiyat ayağının yürütücüsü Aytekin Yılmaz iki yıllık deneyimini şöyle özetliyor; “Bugün duvarın öbür tarafında kalanlarla birlikteyim. Başkasının acısına bakmak yetmez, bazen yanında olmak, bazen de yer değiştirmek gerekir. Duvarın öbür tarafında kalanlarla aramızdaki duvarın ne kadar da ince olduğunu hep beraber görüyor ve anlıyoruz. Duvarda asılı duran karikatürler, şiirler, öyküler bunun birer capcanlı suretleri...”

 

İlk olarak 29 Nisan - 14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nda sergilenen 67 karikatür 2 - 18 Haziran arasında Diyarbakırlı sanatseverlerle buluşacak.

|