DUYURULAR

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Hatırlamak Ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016 Sergisi Amed Sanat Galerisi'nde!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Sergisi İstanbul DEPO'da

Türkiye’nin doğusu ve batısından 10 şehirden 24 gencin katılımı ile hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin İstanbul sergisi, 4 Mart 2016 tarihinde DEPO’da açılıyor. 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan sergi 10 Nisan’a kadar görülebilecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hapishaneden Öyküler - Hapishaneden Şiirler

Kitap: Hapishaneden Öyküler - Hapishaneden Şiirler
Saat: 16:00

DSM “Cezaevi Duvarlarını Aşmak” projesiyle hapishanelerden bu sefer şiir ve öykü getiriyor.

Cezaevlerinde yazılanların toplu ve etkili biçimde dışarda okunmasını sağlamak ve yeni yazarları teşvik etmek amacıyla hazırlanan kitaplar için Türkiye’nin dört bir yanındaki 20 hapishaneden 250 tutuklu şiir ve öykülerini gönderdi.

1994-2004 arasında hapishanelerde yazılmış olan şiir ve öyküler arasından Müge İplikçi, Sezai Sarıoğlu ve AytekinYılmaz iki seçki yaptı. 63 şair ve yazar “Hapishaneden Öyküler” ve “Hapishaneden Şiirler”in yaratıcıları oldular.

63 yazarın bazıları hapse girmeden önce de yazıyla uğraşıyordu, bazıları hapishanede yazmaya başladı, bazıları da projeyi duyunca “ben de yazabilirim” dedi ve ürünlerini gönderdi.

“Hapishaneden Şiirler” ve “Hapishaneden Öyküler” aslında iki taraflı bir projenin parçası. “Cezaevi Duvarlarını Aşmak” bir taraftan sanat ve edebiyat aracılığıyla cezaevlerindeki duyarlılığın dışarıyla paylaşılmasını, diğer taraftan cezaevi şartlarıyla ilgilenen sanatçı ve aydınların duyarlılıklarını içeridekilerle paylaşmasını hedefliyor. Bu kapsamda Bandırma M Tipi Cezaevi’nde ve Kars E Tipi Cezaevi’nde sanat programları başlatıldı, dışarıdaki yazarların hapisteki yazarlarla mektuplaşması teşvik ediliyor.

Metis Yayınevi de projenin ortağı. Uluslararası PEN, İsveç PEN Hapisteki Yazarlarla Dayanışma Komitesi ve Türkiye PEN Hapisteki Yazarlarla Dayanışma Komitesi projeyi destekliyorlar, Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Kültür Vakfı da kaynak sağlıyorlar.

Projeyi, öğrendiği andan beri destekleyen, deneyimleriyle ufkumuzu açan Uluslararası Ceza Sistemi Reformu Örgütü (PRI) kurucusu ve başkanı Ahmed Othmani’ye kitaplarımızın yayınlandığı haberini ne yazık ki veremedik. Tunus hapishanelerinde geçirdiği 10 yılın ardından yaşamını dünya hapishanelerindeki koşulların düzeltilmesine adayan Othmani 2004 Aralık ayında Tunus’ta bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu iki seçkiyi Ahmed Othmani’nin şahsında hayatlarını hapishane koşullarının düzeltilmesi için harcayanların anısına ithaf ediyoruz.

|