DUYURULAR

Kültür için Alan Yılsonu Etkinlikleri Diyarbakır’da İzleyicilerle Buluştu!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Kino 2018 ile Alman Filmleri Diyarbakır'daydı!

German Films ve Goethe-Institut, Başka Sinema, Kültür için Alan ve Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliği ile yakın dönem Alman sinemasının öne çıkan filmlerini, Kino 2018 programı ile 30 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Diyarbakır’da seyircilerle buluşturdu.

Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Sona Erdi!

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin (DSM), ilkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisi bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Kültür için Alan Etkinlikleri Diyarbakır'da Gerçekleşiyor!

Yerel kültür ve sanat girişimlerine toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kültürel karşılaşmalar ve yaratıcı üretimleri için olanak ve mekân sağlama amacıyla yola çıkan Kültür için Alan, bu amaçla 2018 boyunca Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’te edebiyat, müzik, fotoğraf, sinema, güncel sanat, tiyatro ve çocuk çalışmaları gibi birçok alanda kültür sanat aktörlerinin projelerini destekledi.

Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri 2018

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), ilki 2013 yılında gerçekleştirilen Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin ikincisine bu yıl 11-21 Ekim 2018 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Hapishaneden Öyküler - Hapishaneden Şiirler

Kitap: Hapishaneden Öyküler - Hapishaneden Şiirler
Saat: 16:00

DSM “Cezaevi Duvarlarını Aşmak” projesiyle hapishanelerden bu sefer şiir ve öykü getiriyor.

Cezaevlerinde yazılanların toplu ve etkili biçimde dışarda okunmasını sağlamak ve yeni yazarları teşvik etmek amacıyla hazırlanan kitaplar için Türkiye’nin dört bir yanındaki 20 hapishaneden 250 tutuklu şiir ve öykülerini gönderdi.

1994-2004 arasında hapishanelerde yazılmış olan şiir ve öyküler arasından Müge İplikçi, Sezai Sarıoğlu ve AytekinYılmaz iki seçki yaptı. 63 şair ve yazar “Hapishaneden Öyküler” ve “Hapishaneden Şiirler”in yaratıcıları oldular.

63 yazarın bazıları hapse girmeden önce de yazıyla uğraşıyordu, bazıları hapishanede yazmaya başladı, bazıları da projeyi duyunca “ben de yazabilirim” dedi ve ürünlerini gönderdi.

“Hapishaneden Şiirler” ve “Hapishaneden Öyküler” aslında iki taraflı bir projenin parçası. “Cezaevi Duvarlarını Aşmak” bir taraftan sanat ve edebiyat aracılığıyla cezaevlerindeki duyarlılığın dışarıyla paylaşılmasını, diğer taraftan cezaevi şartlarıyla ilgilenen sanatçı ve aydınların duyarlılıklarını içeridekilerle paylaşmasını hedefliyor. Bu kapsamda Bandırma M Tipi Cezaevi’nde ve Kars E Tipi Cezaevi’nde sanat programları başlatıldı, dışarıdaki yazarların hapisteki yazarlarla mektuplaşması teşvik ediliyor.

Metis Yayınevi de projenin ortağı. Uluslararası PEN, İsveç PEN Hapisteki Yazarlarla Dayanışma Komitesi ve Türkiye PEN Hapisteki Yazarlarla Dayanışma Komitesi projeyi destekliyorlar, Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Kültür Vakfı da kaynak sağlıyorlar.

Projeyi, öğrendiği andan beri destekleyen, deneyimleriyle ufkumuzu açan Uluslararası Ceza Sistemi Reformu Örgütü (PRI) kurucusu ve başkanı Ahmed Othmani’ye kitaplarımızın yayınlandığı haberini ne yazık ki veremedik. Tunus hapishanelerinde geçirdiği 10 yılın ardından yaşamını dünya hapishanelerindeki koşulların düzeltilmesine adayan Othmani 2004 Aralık ayında Tunus’ta bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu iki seçkiyi Ahmed Othmani’nin şahsında hayatlarını hapishane koşullarının düzeltilmesi için harcayanların anısına ithaf ediyoruz.

|