DUYURULAR

Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik

Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) ve Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) işbirliğiyle, Hollanda Konsolosluğu İstanbul’un desteğiyle, Diyarbakır’da Fotoğraf ve Gençlik projesi Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

sehrebak.org Yeni Çağrılar ve Yazılarla Yayına Devam Ediyor

sehrebak.org yeni çağrılarıyla şehirlerden fotoğraf ve video hikâyelerinin paylaşım alanı olmak üzere yola çıktı.

Kültür için Alan Mikro-Finansman Programı

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulundu.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında süren bir roman atölyesi yapıldı. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılan ücretsiz atölyede roman yazma teknikleri ve bir roman taslağı üzerine çalışıldı.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Göz Göze

2-21 Nisan 2004

Sanatçı: Arzu Başaran

 

"Göz Göze" sergisi hakkında basında çıkan haberi okumak için lütfen tıklayınız.

 

 Arzu Başaran'ın tuval üzerine mermer tozu, alçı, akrilik, mürekkep gibi malzemelerle farklı teknikler deneyerek aktardığı kendi yüzünün resimlerinde, kolayca dile gelmeyen ama resimsel bir dille gorünür kılınan katmanlı bir ruhsal boyutluluk var.

 

Bu resimler, kuşkusuz, içsel bir keşif sürecinin dışavurumu olarak ressamın öznel dünyasının kapılarını aralıyorlar. Keşif deyince; gerçek bir keşfe giden yolculuk - Proust'un sözleriyle, "uzak diyarları ziyaret etmek değil, evrene bir başkasının, yüzlerce başka insanın gözleriyle bakabilmek - her birinin gördüğü, her birinin olduğu yüzlerce evreni görebilmek" olurdu. Arzu Başaran'ın kendi yüzüne açtığı pencere, açık etmese de böyle bir düş üzerine temellendiği için insanın aklını çeliyor. Onlara bakarken, bizim durumumuz da ilk kez gördükleri aynanın ardında ikinci bir evren arayan Paskalya Adası yerlilerinin durumundan farklı değil: Ressamın salt dokuyla "görünür kıldığu" öteki evreni seçmek ve yansıyanın, o evreni tahayyül eden "benden başkası olmadığını görmek!"

 

Ötekinin öznelliğine girebilmeyi, olanaksız olduğunu bile bile, duşlemek.

 

Yazının devamı için lütfen tıklayın.

 

Sanatçılar

ARZU BASARAN

|