DUYURULAR

KÜLTÜR İÇİN ALAN MİKRO-FİNANSMAN PROGRAMI

Kültür İçin Alan* Konsorsiyumu 2018 yılında İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep'te gerçekleştirilecek kültür ve sanat projeleri için bir başvuru çağrısında bulunuyor.

Kemal Varol ile Roman Atölyesi

Kemal Varol ile Mart-Mayıs 2018 arasında 12 hafta sürecek bir roman atölyesi yapılıyor. Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle yapılacak olan atölyeye başvurmak için Atölye İletişim Formu'nu doldurarak 26 Şubat Pazartesi akşam 17.00'a kadar info@diyarbakirsanat.org adresine gönderebilirsiniz. Atölye ücretsizdir.

Kino 2017: Alman Filmleri Diyarbakır'da!

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2017 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi ve Başka Sinema işbirliğiyle 21-24 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

5.Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri gerçekleşti

Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri, bu yıl 7-22-28 Mayıs 2017 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK 2017 programı başlıyor!

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, yeni şehirleri ve yepyeni programı ile üçüncü dönemine başlıyor!

Kino 2016: Alman Filmleri Diyarbakır'daydı

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenlediği Kino 2016 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı.

KurdîLit Web Sitesi Diyarbakır’da sunuldu

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi.

KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü KurdîLit Web Sitesi Projesi 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 15:00’te, Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirilecek bir toplantı ile edebiyat ilgililerine sunuluyor.

Çatışma Bölgelerinde Çocuk Çalışmalarını Destekliyoruz

Anadolu Kültür ve Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) çocukların çatışma ve şiddet ortamından etkilendiği yerleşim yerlerinde çocuklar ile yapılacak kültür sanat çalışmalarını desteklemek için küçük bir destek programı başlatıyor.

Duyuru Listesi

Etkinlik duyuruları ve yeni projelerden haberdar olmak için mail listesine üye olun

Gençlik ve Eğitim

Gençlik ve Eğitim

İki günlük program, 6 Ekim 2012 Cumartesi günü Sümerpark Cep Sineması’nda Can Candan’ın 3 Saat (bir ÖSS belgeseli) film gösterimiyle başladı. 2004 yılında ÖSS’ye giren 2 milyona yakın adaydan İstanbul’da yaşayan altısının bir yıl boyunca süren macerasını anlatan ve adını Öğrenci Seçme Sınavı’nın süresi olan 180 dakikadan alan 3 Saat belgeseli, gençlerin yaşadığı sınav travmasını görünür kılmayı amaçlayan ve kitlesel olarak yaşanan bir sınav deneyimini farklı karakterler üzerinden anlatan bir film.

Programın ikinci gününde ise, 7 Ekim 2012 Pazar günü, Eğitim-Sen Gösterim Salonunda Laurent Cantet’in Sınıf (Entre les Murs) adlı filmi gösterildi. Sınıf, Paris banliyösünde bir lisede öğretmenlik yapan François ve arkadaşlarının 14-15 yaşlarında çoğu göçmen çocuklardan oluşan, farklı kültürler ve tavırların sık sık birbiriyle çatıştığı bir sınıftaki mücadelesini anlatıyor. Film gösteriminin ardından, seyirciler ve sivil toplum çalışanlarının katıldığı “Gençlik Çalışmaları, Eğitim ve Örgütlenme” başlıklı bir de yuvarlak masa tartışması düzenlendi. Tartışmaya Diyarbakır Eğitim-Sen’den Hakan Korelli, YG-21 Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nden Hamdusena İlkbuhar ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Eğitim ve Araştırma Birimi’nden Devin Bahçeci konuşmacı olarak katıldı.

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin Eylül-Kasım 2012 süresince yürüttüğü, Diyarbakır’da sivil toplum çalışmalarının kültürel boyutuna katkı sağlamak amacıyla yola çıkan ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen “Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” projesi, kentte sivil toplum ve kültür sanat alanındaki kişi ve kurumları bir araya getirmeyi amaçladı. Diyarbakır’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla gerçekleşen film gösterimleri ve yuvarlak masa tartışmalarından oluşan program, aynı zamanda sivil toplum gönüllüleri ve çalışanlarıyla sanatseverler arasında iletişim kurmayı da sağlayan bir süreç olarak planlandı.

 “Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” 12-13 Ekim 2012 tarihlerinde Kadın ve LGBT başlığının ele alınacağı programla devam etti.

 

Görseller

|